Stejně jako mladí lidé používají určitá slova, kterým rozumí jen oni, podobně je tomu i u starších lidí. Ti měli dříve výrazy, u nichž je zajímavé, co vlastně znamenají.
Mezi lidmi kolují různá slova, jež nejsou příliš populární, ale časem se dostanou téměř všude. Tato nová slova se poté stávají běžnými, ale časem přijdou zase jiná. U nás v redakci se čas od času bavíme o tom, co nového jsme od mladých lidí slyšeli a co to vlastně znamená. Častokrát jsme však překvapeni tím, co dané výrazy označují. V opačném případě ale existují i archaismy, které už zná jen malá hrstka osob.
S archaismy se lze setkat jen občas
Archaismy jsou zastaralá slova, která se v současné době už moc nepoužívají. V dnešní době se používají tyto výrazy hlavně z toho důvodu, aby nějaký text získal na zajímavosti. Podle webu iČeština se archaismy využívají také pro vystižení doby. Dále se archaismy hodí tam, kde je potřeba vytvořit dojem starobylého nebo formálního stylu. Bohužel málo lidí ví, co přesně vybraná slova znamenají, a proto pokud na ně někde narazí, textu nerozumí. Web Moječeština uvádí, že s těmito výrazy se lze setkat v beletrii staršího data nebo při projevu.
Obohacování slovní zásoby
Každý člověk si díky obohacování slovní zásoby může zlepšit mluvenou i psanou komunikaci. Díky tomu bude mít v životě větší nadhled a sebevědomí při komunikaci s cizími osobami. Jestliže se člověk zaměří na to, aby znal co nejvíce slov, podívá se i na archaismy a jejich význam, dokáže se lépe vyjádřit, zlepší psaní a bude lépe rozumět odborným textům či akademickým článkům. Při důležité schůzce je navíc možné s bohatou slovní zásobou oslnit druhé tím, jak mluvíte.
Babičky používaly výrazy, které je dobré znát
Babičky dříve říkaly slova, kterým už dnes nikdo nerozumí, a pokud by je řekly v dnešní době před svými vnoučaty, nejspíše by děti vůbec nevěděly, co babička říká. Současná generace má totiž svá vlastní slova a používá je téměř stále dokola. V případě, že jste doposud o archaismech vůbec neslyšeli, můžete se podívat na vybraná slova a také na to, co vlastně znamenají. Mezi archaismy patří například slovo šenkýř. Tento výraz se používal pro osoby, které provozovaly hostinec nebo hospodu, kde bylo možné zakoupit převážně alkoholické nápoje.
Některá zastaralá slova možná znáte
Anžto pravděpodobně překvapí nejednoho čtenáře. V současné době lze toto slovíčko využít hlavně při mluvené komunikaci, jelikož znamená něco jako neboť či jelikož. Význam slova všady je podobný tomu, jak zní. Znamená totiž všude. Aktivitu kantořit budou znát převážně učitelé. Označuje vyučování studentů. Pročež se v dnešní době říká jako a proto nebo kvůli čemuž. Oděv, jemuž se dříve říkalo kabátec, se dnes označuje jako krátký kabát.
Až uslyšíte od někoho slovo regiment, pravděpodobně hovoří o pluku / vojenském útvaru. Lučba znamená v dnešní době slovo chemie. Krásověda je pojem vyjadřující estetiku. Škamna označují školní lavici. Famfrnoch je střapec. Poctivice jsou kusem oděvu, který má téměř každý doma, jedná se o kalhoty. Silozpyt se dříve používalo místo slova fyzika. Velociped označuje jízdní kolo a šlojíř je závoj. K bradýřovi si můžete zajít na holení, protože tuto činnost zastává holič.
Používání archaismů se občas nemusí vyplatit
I přestože jsou archaismy zajímavé, není vhodné je používat při každé příležitosti, protože by mohly působit nepřirozeně. Také by se mohlo stát, že přednášejícímu nebudou posluchači rozumět nebo bude projev působit neaktuálně, a tím pádem se pro některé stane nezajímavý. O tom, jak si jeden vystupující získal pozornost diváků jiným způsobem, si můžete přečíst v článku na Dámském Deníku, kdy komik předvedl vtipné vystoupení s lasičkou a porota ho označila za nejlepší.