Každý člověk stárne, což bohužel platí i o rodičích. Měli byste si jich vážit a trávit s nimi každou volnou chvilku, dokud to ještě jde.
Dokud jsou vaši rodiče naživu, znamená to, že vy jste ještě děti. Jejich ztráta je obří ranou, která otřese vašimi životy, bez ohledu na váš věk. Podle výzkumů může smutek ze ztráty rodiče ve skutečnosti změnit způsob, jakým funguje lidský mozek, a má to také dlouhodobé fyzické následky. Jestli jsou vaši rodiče stále na světě, važte si toho a snažte se s nimi trávit každou volnou chvilku.
Smutek je často odpovědný za anorexii
Pod čelní kůru a mozeček spadá bolest i smutek v lidském mozku. Kromě toho jsou tyto oblasti mozku také zodpovědné za paměť, chuť k jídlu a spánek. To vlastně vysvětluje, proč člověk v depresi začne často čelit problémům se spánkem a anorexií. S tímto bojem se setkává velké množství lidí.
U jedinců, kterým v mladém věku zemřel otec či matka, se náhle objeví žal, jenž většinou vede ke hněvu a depresi. Pokud má člověk čas připravit se na ztrátu a přijmout ji, například když jsou jeho rodiče nemocní, pomáhá to snáze překonat smutek. Může to znít zvláštně a možná trošku děsivě, ale opravdu tomu tak je.
Smrtí rodičů si nikdo jen tak „neprojde“
Ztráta rodiče může vést k dlouhodobým emocionálním a intelektuálním onemocněním, jako je například deprese, úzkost a zvýšené riziko zneužívání návykových látek. Pokud člověk ztratí rodiče již v dětství, tak šance na tato onemocnění jen rostou. V průměru jedno z dvaceti dětí do 15 let přišlo o jednoho nebo o oba rodiče.
Když dojde na smrt otce či matky, člověk si tím rozhodně musí nějak projít, ale rozhodně na to nesmí být sám. Vůbec nezáleží na tom, jaký s rodiči měl vztah nebo jací jeho rodiče ve skutečnosti byli. Jejich ztráta jej hluboce a navždy změní po zbytek jeho života, mentálně, fyzicky i emocionálně. Važte si svých rodičů a milujte je, dokud jsou tu stále s vámi.
Jak často navštěvujete svoje rodiče?