Moderátor Martin Zounar se narodil se vzácným postižením zvaným „golfová noha“. Když ho otec uviděl poprvé, zmizel na 4 dny

Herec Martin Zounar prozradil, že trpí vzácnou vývojovou vadou. Narodil se s čertovými kopyty, která mu komplikovala dětství.

Martin Zounar i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Tuto informaci o herci málokdo ví. Martin Zounar se narodil s těžkým postižením chodidel. Pětapadesátiletému moderátorovi bylo diagnostikováno onemocnění, které se lidově nazývá také čertovo kopyto. Zounar měl štěstí v podobě starostlivých a trpělivých rodičů. Díky nim svým onemocněním trpí naprosto minimálně. Stojí za tím roky cvičení a léčby.

Nápomocná neziskovka

Herce mohou diváci znát například ze seriálů Vyprávěj, Četnické humoresky, ale hlavně Ordinace v růžové zahradě. Sám prozradil, že se postižení jinak nazývá golfová noha. Kromě své vlastní léčby myslí i na druhé. V České republice existuje nezisková společnost Achilleus, která sdružuje dospělé i děti s touto vývojovou vadou. Zounar je ambasadorem celého spolku.

Tuto roli si plně užívá. Je vděčný za to, že může pomoci podobným lidem, jako je on sám. Postupem času přibývají nové a nové metody, jak se dá tato vada léčit. Prozradil také dojemnou příhodu z dětství, respektive od svého narození: „Maminka mi vyprávěla, že když jsem se narodil, táta rozbalil peřinku a dole byly místo nožiček dva háčky.“ Nožičky dětí opravdu vypadají jako háčky.

Speciální obuv

„Zhluboka se nadechl a na čtyři dny zmizel. Potom přišel, obejmul ji a každý den se mnou chodili cvičit.“ Moderátor se podle svých slov postavil ve dvou letech. Běhat začal nedlouho poté. Kromě cvičení a zkoušení svých hranic musel používat také speciální ortopedické pomůcky. Jednou z nich byly boty s klínem, které mu byly nesympatické svou hnědou barvou.

Martin Zounar na křestu knihy iZdroj fotografie: Nextfoto

Neustále lámaly jeho chodila směrem dolů, aby se noha vyrovnala. Zounar má dnes jen minimální potíže, přesto se probouzí s ranní ztuhlostí. Pociťuje silnou vlnu vděčnosti ke svým rodičům, kteří to s ním nikdy nevzdali a poctivě pracovali na tom, aby nebyl svou vadou nijak omezován. Herec je zářným příkladem toho, že vrozená vada neznamená zkažený život.

Co dalšího o této vadě víte?

Zdroj: Aha
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články