Zarostlý nehet: zbavte se ho rychle a bezbolestně

Pokud nebudete včas řešit zarůstající nehty, mohou vám způsobit velkou bolest. Zánět je jen velmi obtížné zmírnit a nejspíš bude i vyžadovat nepříjemný a bolestivý lékařský zásah.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zarůstání nehtů může mít několik příčin. Na vině může být špatná obuv, zejména boty na vysokém podpatku. Také ho může způsobit nesprávné stříhání nehtů do kulata nebo přílišné zakracování nehtů. Špatný růst bývá i následkem zranění. V neposlední řadě náš mohou postihnout infekční a plísňová onemocnění. Nejvíce jsou postižení diabetici, jelikož v důsledku cévních problémů se jejich vnímání bolesti snižuje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Krásné nohy chceme mít hlavně v létě, v otevřené obuvi

Prvním příznakem je zarudnutí

Příznakem zarůstání nehtů je pak bolest v postižené oblasti, zarudnutí a otok. V případě infekce se objevuje hnisání, krvácení nebo výtok z místa. První pomocí je namočení nohou na půl hodiny do horké vody s příměsí epsomské soli, peroxidu vodíku nebo jablečného octa. Tuto koupel provádějte 2–3× denně. Mělo by se vám ulevit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zarostlý nehet je velmi bolestivým problémem

Poté, co se nohy dostatečně nasákly, vezměte malý kousek vaty nebo vatový tampon a omotejte ho kolem prstů. Opatrně nehet zvedněte a vložte pod něj vatu. Může to být bolestivé, ale sníží to vzdálenost nehtu od kůže. Nechte vatu pod nehtem až do doby, než si znovu budete namáčet nohy. Pak vyměňte vatu a snažte se vždy nehet zvednout o něco výš.

Pomohou i éterické oleje nebo citron

Přímo na zarostlý nehet můžete nanést trochu jablečného octa, éterického oleje z eukalyptu, čajovníku, oregana, levandule nebo směsi bílých květů a nechat ho působit přes noc. Obsahují totiž spoustu antibakteriálních látek. Ráno místo opláchněte vodou. Tímto způsobem můžeme zabránit infekci, zánětu a plísním.

iZdroj fotografie: Pixabay
Co se zarostlým nehtem? Zkuste osvědčené domácí rady

Pokud nemáte po ruce éterické oleje, zkuste alespoň plátek citronu. Přiložte ho na zarostlý nehet a nechte ho působit přes noc. Kyselina citronová je obzvláště vhodná pro zanícené povrchy. Existují také mastičky, které by měly příznaky infekce a zánětu zmírňovat. Důležité je dbát na prevenci, nosit správnou a pohodlnou obuv, nehty stříhat rovně a poranění léčit okamžitě a šetrně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články