Za jedno vyšetření 2 000 Kč? Lékaři změnu kvitují. Vadí jim lidé, kteří je obtěžují s hloupostmi

Zdravotníci si stěžují, že návaly v čekárnách jsou už neúnosné. Lidé prý zneužívají pohotovostní péči a chodí tam s banalitami, které má řešit praktický lékař.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Nemocnice si dlouhodobě stěžují na to, že urgentní příjmy a pohotovosti praskají ve švech. Pacienti tento typ péče podle nich zneužívají. Docházejí tam namísto do ordinací praktických lékařů stále častěji i s banálními onemocněními, jako je třeba nachlazení. Neodradí je ani devadesátikorunový regulační poplatek. Situace začíná být neúnosná. Nemocnice bijí na poplach a požadují tuto částku několikanásobně navýšit.

Současný poplatek přetíženost pohotovosti neřeší

Spousta pacientů si zvykla využívat pohotovost, protože je to prostě pohodlnější. Na rozdíl od praktických lékařů nebo specialistů není nutné se objednávat a lze si tam zaskočit večer po práci i o víkendech. Navíc lidé mohou mít pocit, že se jim dostane prvotřídní nemocniční péče, na kterou by za normálních okolností třeba čekali měsíce. Takové objednací lhůty na některá vyšetření jsou totiž běžné.

Starý muž se opírá o hůl a mluví s lékařem

České nemocnice jdou do kopru. Pan Karel (73) popsal otřesný zážitek z hospitalizace. Personál se o něj vůbec nestaral

Kritizovaný regulační poplatek 90 Kč, který za ošetření na pohotovosti pacienti musí zaplatit v případě, že nezůstanou hospitalizovaní, zjevně už není strašákem. Některé nemocnice dokonce zaznamenaly, že s neakutními problémy se na pohotovost nebo urgent obrací až téměř třetina lidí. Objektivní skutečností je ale i to, že v některých lokalitách je nedostatek praktických lékařů, takže pacienti moc jiných možností nemají.

Když je nával, zavolají záchranku

Jednou z věcí, která by zneužívání této péče mohla omezit, je prý právě razantní zvýšení poplatku. Asociace českých a moravských nemocnic podle webu Novinky navrhuje, aby lidé za pohotovost platili 250 až 300 Kč. Některé nemocnice by však šly ještě dál. Za využití pohotovosti by si účtovaly i přes 2000 Kč. Taková částka by prý už znamenala podstatné omezení současného neúnosného náporu pacientů, kterým tato oddělení čelí. Ministerstvo zdravotnictví však s takovým krokem zatím nepočítá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Regulační poplatek by dramaticky zvedla třeba kladenská nemocnice. „Adekvátní částka by byla tak od 2 000 Kč výše,“ řekla její mluvčí Olga Oliveriusová serveru TN.cz. Upozornila současně na to, že lidé, kterým se nechce čekat na pohotovosti, zneužívají i záchranku. „Poslední dobou vzrůstá i počet pacientů, kteří si pro neurgentní záležitost neváhají zavolat záchrannou službu. Dokonce si ji zavolají, zdá-li se jim, že v čekárně budou čekat dlouho. Odejdou domů a zavolají záchranku,“ dodala.

Co říkáte na to, že by se regulační poplatek několikanásobně navýšil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články