Měla to v mozku 80 let a na nic si nestěžovala. Temná stopa historie se ukázala až na vyšetření CT

Velmi neobvyklý pohled se naskytl radiologovi, který vyšetřoval osmdesátiletou seniorku na CT. Na snímku mozku uviděl věc, která tam rozhodně neměla co dělat.

Lékař si prohlíží snímek mozku pacienta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V moderní medicíně se občas vyskytne problém, nad kterým i lékařům zůstává rozum stát. Jako v případě osmdesátileté pacientky z ruského ostrova Sachalin. Absolvovala vyšetření na CT, při němž se odhalilo, že má v mozku třícentimetrovou jehlu. Překvapivě jí ale kus kovu v hlavě nezpůsobuje větší potíže. Lékaři se domnívají, že se žena stala obětí neúspěšné infanticidy, kterou provedli její rodiče. Jehlu nechají na svém místě, aby neohrozili život seniorky.

Na CT uviděli jehlu v hlavě

Unikátní nález, o němž lékaři informovali začátkem října, učinili v podstatě náhodou. Podobně jako v případě muže se třemi ledvinami, o kterém psal Dámský Deník. Osmdesátiletá důchodkyně si nestěžovala na bolest hlavy víc, než je obvyklé, a na CT vyšetření mozku byla poprvé v životě. Jehla, která se nachází v temenním laloku, se ženě dostala do hlavy už krátce po narození. A tam také pravděpodobně zůstane až do její smrti. Lékaři totiž malý kus kovu neplánují z mozku vyjmout. Jde o velmi náročnou a riskantní operaci.

Výsledek zákroku je navíc nejistý. Zatímco celý život kus kovu v mozku nepůsobil ženě zdravotní potíže, velmi vážné komplikace by mohly nastat po jeho odstranění. Děsivé je zjištění, jak se jehla do hlavy osmdesátileté seniorky vlastně dostala. Lékaři se domnívají, že se krátce po narození v roce 1943 stala obětí neúspěšné infanticidy. „Její rodiče se pravděpodobně rozhodli své dítě usmrtit během druhé světové války. Tato metoda se často používala k ukrytí důkazů o zločinu,“ cituje TheGuardian prohlášení ministerstva zdravotnictví sachalinské oblasti.

Rodiče zapichovali dětem jehly do mozku

Během druhé světové války byl v celém Sovětském svazu nedostatek potravin, protože všechny síly byly nasměrované na frontu. Většina lidí žila ve velké chudobě a o hladu. Odlehlá sachalinská oblast nebyla výjimkou. O ostrov se dělil Sovětský svaz s Japonským císařstvím. Pod kontrolu ho získala Rudá armáda až na konci války s nacismem v srpnu 1945. Velká bída doháněla zoufalé rodiče k odporným činům. Zbavovali se svých dětí.

Novorozencem, jehož osud měl být takovým způsobem zpečetěn, byla i osmdesátiletá žena. „Takové případy nebyly v letech hladomoru neobvyklé. Do fontanely novorozence se vpichovala tenká jehla, která poškodila mozek. Fontanela se rychle uzavřela, čímž se zakryly stopy zločinu, a dítě zemřelo,“ píše DailyMail s tím, že podle sachalinského ministerstva právě takový pokus přežila seniorka. Podle lékařů ji aktuálně žádné komplikace nehrozí, ale bude pod zdravotnickým dohledem. „Její stav sleduje ošetřující lékař,“ dodalo ministerstvo.

Co říkáte na hrůzné metody, ke kterým se rodiče uchylovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články