Onemocnění dýchacích cest, nachlazení a chřipka provázejí člověka prakticky po celý rok, ale jejich četnost se zvyšuje zejména na podzim, když nastupuje chladnější období. Různých léčiv, ale i přírodních prostředků pro zmírnění jejich příznaků, je celá řada, ale tymián zůstává nezaslouženě poněkud v pozadí.
Příprava čaje je velice snadná. Potřebovat budete pouze vařící vodu a tymiánové lístky, nejlépe samozřejmě čerstvé. Ty lehce rozdrťte, dejte do šálku a zalijte vodou, která prošla varem. Šálek přikryjte a nechejte lístky luhovat alespoň po dobu 10 minut. Poté je sceďte a když má nápoj příjemnou teplotu, vypijte ho. Dětem nebo obecně pro lepší chuť můžete do hotového čaje přidat trochu čerstvé citronové šťávy a trochu kvalitního medu. Čaj uleví rovněž při odkašlávání, není ale vhodný k celodenní konzumaci. Pijte ho maximálně jen ráno, odpoledne a večer, častěji ne.
K přípravě sirupu si nachystejte:
- 1 šálek vody
- 1 šálek třtinového cukru
- přibližně 10 g tymiánu
Do kastrůlku dejte vodu, vmíchejte do ní třtinový cukr, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí. Poté vodu s cukrem sundejte ze sporáku a přidejte předepsané množství tymiánu, samozřejmě ideálně čerstvého. Kastrůlek zakryjte a nechejte stát přes celou noc. Ráno pak odvar sceďte a případně ochuťte trochou medu. Při potížích jej vyjměte z lednice, kde je potřeba jej uchovávat, a podávejte nemocnému. Dospělý člověk může polévkovou lžíci sirupu užít několikrát za den, pro dítě je ale maximální denní dávka 5 čajových lžiček.