Tymián je nejen koření, ale přírodní zázrak. Skutečně účinný v boji proti chřipce, nachlazení i jiným nemocem

Onemocnění dýchacích cest, nachlazení a chřipka provázejí člověka prakticky po celý rok, ale jejich četnost se zvyšuje zejména na podzim, když nastupuje chladnější období. Různých léčiv, ale i přírodních prostředků pro zmírnění jejich příznaků, je celá řada, ale tymián zůstává nezaslouženě poněkud v pozadí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tymián obecný u nás zdomácněl především jako vynikající a výrazné koření, ale po staletí byly známy také jeho pozoruhodné léčivé účinky, pro které byl také nazýván penicilinem chudých. Naštěstí se nejedná o vzácnou bylinu a je běžně dostupný jak v podobě samotné rostliny, z níž jsou léčivé větévky, listy i květy, tak v podobě přírodních přípravků, kde je základní surovinou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Tymián není jenom obyčejnou bylinou

Kdy tymián pomáhá

Obecně lze říct, že největším přínosem tymiánu je jeho pozitivní působení na obnovení funkce dýchacích cest a také na optimalizaci funkce imunitního systému člověka, zejména podporou tvorby bílých krvinek, které mají nezastupitelnou úlohu při ochraně organismu před patogeny. Zde však jeho léčivé účinky zdaleka nekončí, protože byly pozorovány jeho úspěchy například při léčbě dny, revmatismu, při zmírnění bolestí při menstruaci, nepříjemných stavů provázejících zánět močových cest a podobně. Tymián rovněž přispívá ke zklidnění trávicího traktu, obnovení střevní mikroflóry a působí příznivě i na zmírnění depresí, úzkostí a nespavosti.  

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Střevní i další problémy se dají zvládnout i bez léků

Tymián je protizánětlivý antioxidant

Kdo trpí postižením dýchacích cest, a dokonce i astmatem, doporučují mu přední farmakologové inhalovat tymián, který je velice účinný v boji proti volný radikálům a patogenům. Příprava roztoku k inhalaci je snadná, stačí přivést vodu k varu a vmíchat do ní dvě polévkové lžíce tymiánu. Hlavu je pak potřeba překrýt dostatečně velký kusem látky, naklonit se nad nádobu s vodou a tymiánem, a jemně inhalovat. 

Tymián bojuje proti virům

Právě pro své antivirózní účinky je tymián tolik vhodný pro léčbu chřipky a dalších virových onemocnění. Podle odborných studií totiž látky obsažené v tymiánu narušují protein, který je na povrchu chřipkového viru a který mu umožňuje napadat cílové buňky. Pokud jde o formu, jak tymián za tímto účelem nejlépe dostat do těla, osvědčuje se zejména inhalace a také éterický olej.

iZdroj fotografie: Pixabay
Tymián je vhodným pomocníkem i v případě rýmy

Tymián chrání před infekcemi

Jak již bylo výše uvedeno, tymián nechrání lidský organismus zdaleka jen proti infekcím dýchacích cest, ale také například i cest močových. Byly provedeny studie potvrzující jeho účinnost proti více než stovce různých kmenů patogenních bakterií napadající tyto části lidského těla. K ochraně před infekcemi je nejlépe konzumovat bylinkový čaj obsahující zejména právě tymián. Skvělý je rovněž tymiánový sirup, kterým můžete pokapat například svůj zeleninový salát a dodat mu tak nejen zajímavou chuť, ale především sílu a léčivé působení tymiánu.

Příprava čaje je velice snadná. Potřebovat budete pouze vařící vodu a tymiánové lístky, nejlépe samozřejmě čerstvé. Ty lehce rozdrťte, dejte do šálku a zalijte vodou, která prošla varem. Šálek přikryjte a nechejte lístky luhovat alespoň po dobu 10 minut. Poté je sceďte a když má nápoj příjemnou teplotu, vypijte ho. Dětem nebo obecně pro lepší chuť můžete do hotového čaje přidat trochu čerstvé citronové šťávy a trochu kvalitního medu. Čaj uleví rovněž při odkašlávání, není ale vhodný k celodenní konzumaci. Pijte ho maximálně jen ráno, odpoledne a večer, častěji ne.

K přípravě sirupu si nachystejte:

  • 1 šálek vody
  • 1 šálek třtinového cukru
  • přibližně 10 g tymiánu
iZdroj fotografie: Pixabay
Příprava léku z tymiánu není nic složitého

Do kastrůlku dejte vodu, vmíchejte do ní třtinový cukr, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí. Poté vodu s cukrem sundejte ze sporáku a přidejte předepsané množství tymiánu, samozřejmě ideálně čerstvého. Kastrůlek zakryjte a nechejte stát přes celou noc. Ráno pak odvar sceďte a případně ochuťte trochou medu. Při potížích jej vyjměte z lednice, kde je potřeba jej uchovávat, a podávejte nemocnému. Dospělý člověk může polévkovou lžíci sirupu užít několikrát za den, pro dítě je ale maximální denní dávka 5 čajových lžiček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články