Světový průlom: Americkým vědcům se podařilo vyvinout vakcínu proti Borelióze

Americkým vědcům se nedávno povedl velký průlom v moderní medicíně. Již brzy by měla být k dispozici vakcína proti lymské borelióze, nebezpečné nemoci přenášené klíšťaty.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Po mnoho let byla klíšťata obrovskou hrozbou zejména kvůli nemocem, které mohou přenášet. Vakcína proti borelióze by tak mohla znamenat záchranu mnoha životů a zdraví lidí. Klíšťata se začínají objevovat každoročně na jaře, když se počasí začíná pomalu oteplovat. Hledají vhodného hostitele, kterému se pak přisají na kůži.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vědci patrně našli konečně potřebnou vakcínu

Výsledky jsou slibné

Lékařská fakulta University of Massachusetts v USA v současné době zkoumá vakcínu proti lymské borelióze, zatím se slibnými výsledky. Právě byly zahájeny fáze testování na lidech, kterých se účastní 66 dobrovolníků z Lincolnu v Nebrasce. Pokud vše půjde správným směrem, bude vakcína dostupná v roce 2023.

iZdroj fotografie: Pixabay
Borelióza je velmi obávanou nemocí

Klíšťata jsou obrovskou hrozbou pro lidi i zvířata, jelikož přenášejí mnoho vážných nemocí s fatálními důsledky. Nebezpečí se týká i domácích mazlíčků, proto je třeba například psy po každé procházce důkladně prohlédnout a zjistit, zda si s sebou domů nepřinesli nevítaného hosta.

Borelióza je velmi závažná nemoc

Neléčená lymská borelióza může poškodit nervy, způsobit ztrátu paměti nebo přispět k zánětům srdce. V některých případech může vést i ke smrti nebo ochrnutí. Projevuje se nejprve oválnou, ostře ohraničenou tmavě červenou skvrnou na kůži v místě bodnutí hmyzem. Nemocný se potýká s horečkou, malátností, zimnicí a bolestí kloubů i svalů. Může se objevit i světloplachost, nepravidelný tep nebo ochrnutí obličejových svalů, které se řadí mezi vážnější příznaky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Klíště je možná nenápadné, ale velmi nebezpečné

Pokud na svém těle, případně na těle svého domácího mazlíčka, objevíte klíště, měli byste ho okamžitě a bezpečně odstranit. Velmi nutné je dát pozor na to, zda jste odstranili opravdu celé klíště, nikoliv jen jeho část. Existují speciální pomůcky, které celý proces usnadní a urychlí. Místo po vytažení okamžitě dezinfikujte a několik dní se hlídejte, zda se neobjeví příznaky některé z nemocí. Lymská borelióza se zpravidla dostaví za 2 dny až 1 měsíc po napadení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Hlavně v sezoně jsou klíšťata velkým rizikem
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články