Sedmá nemoc je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje horečku a nepříjemnou vyrážku a velmi rychle se šíří napříč dětským kolektivem.
Je vaše dítě unavené, má horečku a objevila se mu vyrážka ne nepodobná planým neštovicím? Pravděpodobně je jedná o sedmou nemoc, jinak také syndrom ruka, noha, ústa. Jde o infekční dětské onemocnění způsobené obvykle kmenem viru Coxsackie. Nemoc dostává svůj název podle puchýřkovité vyrážky, která se obvykle tvoří na rukou, nohou a na sliznicích v ústech. Toto onemocnění je velmi časté a obvykle postihuje kojence a děti do 10 let.
Příznaky sedmé nemoci
Virus se šíří kapénkami, je ale možné se nakazit i kontaktem s infikovanou stolicí. Inkubační doba této nepříjemné dětské nemoci trvá 3 až 7 dní. Nejprve nastupuje nechutenství, bolest v krku a rýma. Den nebo dva poté, co se objeví počáteční příznaky, se na rukou, nohou nebo v ústech vytvoří puchýřovitá vyrážka. Většina dětí se uzdraví během týdne, pokud má však vaše dítě přetrvávající horečku nebo se jeho příznaky nelepší déle než 10 dní, vezměte ho k pediatrovi.
Léčba ani očkování neexistuje
Většina případů se obvykle objevuje během jara a podzimu převážně v dětských kolektivech. Pro tuto nemoc neexistuje žádná specifická léčba, většina nakažených se uzdraví bez nutnosti návštěvy lékaře. Pomáhá vyvarovat se požívání kyselých nápojů a potravin, protože mohou dráždit vředy v ústech.
Je také důležité, aby pacient zůstal hydratovaný. Doporučuje se užití léků ke sražení horečky, lze použít i léky proti bolesti či alergii, ty pomohou překonat nepříjemné svědění.
Prevence nákazy? Dodržujte hygienu
Pokud vaše dítě navštěvuje předškolní nebo školní zařízení a v kolektivu se objevila nákaza sedmou nemocí, pravděpodobně se dříve či později nakazí.
Pokud chcete nákaze předejít, dodržujte základní hygienická opatření:
- Časté a důkladné mytí rukou nejen po návštěvě toalety.
- Častá dezinfekce toalety, umyvadla a dalších prostor.
- Důkladné praní dětského oblečení a ložního prádla.
Pokud se vaše dítě nakazí, nechte ho doma do doby, než bude naprosto zdravé a bez jakýchkoliv příznaků. Jen tak se zamezí šíření viru v kolektivu. Ačkoliv tato nemoc postihuje zejména děti, zřídka se nakazí i dospělí nebo starší lidé. Nedoporučuje se proto navštěvovat s vyrážkou prarodiče a jiné příbuzné. I když se nejedná o závažné onemocnění, pro pacienty s podlomeným zdravím by nákaza mohla být fatální.