Riziko nákazy koronavirem souvisí i s krevní skupinou

Výzkumy ohledně koronaviru přinášejí celou řadu zajímavých věcí. Došlo totiž k unikátnímu objevu, který se týká krevních skupin. Právě ty totiž mohou ovlivnit i samotné riziko nákazy touto nemocí.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Všechno souvisí se vším, a to, že v našem životě ovlivňuje krevní skupina bůhví co, jsme již slyšeli. Co je ale pravda a co jen pověra? 

Diety podle krevní skupiny

To, že bychom měli svou stravu přizpůsobovat naší krevní skupině je dnes už vyvrácený mýtus. S tímto nápadem přišel před lety v USA Peter D´Adamo. Svá doporučení postavil na myšlence, že jelikož každá krevní skupina vznikla během evoluce v různé době, měli by se lidé stravovat podle toho, co se jedlo v době, kdy „jejich“ skupina vnikla.

iZdroj fotografie: Pixabay
Krevní skupina může mít vliv i v případě koronaviru

Nejstarší skupina 0, vzniklá v pravěku, v době lovců a sběračů, by se měla živit hlavně masem. Naopak mladší skupina A, vznikající v době zemědělství by měla upřednostňovat rostlinou stravu a tak podobně. Přestože je pravda, že různé krevní skupiny se vyvíjely během evoluce, je tento způsob stravování hloupost. Několik týmů vědců a nutričních specialistů dokázalo, že krevní skupina a strava spolu nesouvisí. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Co krevní skupina ovlivní?

Krevní skupina a charakter

Další pověra, rozšířená hojně v Japonsku, kde i v dnešní době někteří věří, že povaha a temperament člověka je ovlivněna krevní skupinou. Může nám připadat až absurdní, že si podle toho některé firmy dokonce vybírají zaměstnance. Tuto domněnku odborníci vyvrátili již dávno. Jaké krevní skupiny by tedy měly být na pozoru a jaké jsou v bezpečí?

A co tedy ten koronavirus?

Touto problematikou se zabývali vědci v Dánsku a Kanadě. V Dánsku studovali průběh koronaviru v souvislosti s krevní skupinou na 7 400 nemocných. Kanada studii následně opakovala s velmi podobnými výsledky. A opravdu přišli na to, že riziko nákazy koronavirem souvisí s vaší krevní skupinou. Nejméně rizikovou skupinou je takzvaná „nulka“. Pokud se člověk s krevní skupinou 0 přece jenom nakazí, pravděpodobně bude mít mnohem mírnější průběh.

iZdroj fotografie: Pixabay
Krevní skupina a charakter

Druhou nejméně ohroženou skupinou je potom skupina B. Znevýhodněnými skupinami, u kterých je jak větší riziko nákazy, tak pravděpodobně následný těžší průběh onemocnění (poškození plic, nutnost umělé plicní ventilace), jsou lidé s krevní skupinou A a AB. To potvrdila i lékařka Anna Šedivá z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články