Malé děti, zejména ve věku od jednoho do pěti let, si vkládají různé předměty do úst. Poznávají tak svět, je to normální. Ovšem, co dělat, když se dítě začne dusit?
Umělé dýchání dítěte do jednoho roku
Miminko leží na zádech a musí mít z úst odstraněné zbytky jídel, ale i zvratky. Nyní pomoci našich úst vdechnete miminku do pusinky i do nosu zároveň. Vdechneme třikrát až pětkrát, aby se děťátku zvedl hrudník. Následně položíme ukazováček a prostředníček na srdce dítěte a provedeme tři rychlejší a mírně silnější stisky. Po každé sérii stisků jednou vdechneme do úst a nosu dítěte.
Doporučuje se, aby dítě leželo na tvrdé podložce a naše prsty musí být položené mezi bradavky dítěte. Hrudník by měl být stlačen do jedné třetiny. Stiskněte jej třikrát. Stlačit byste měli s frekvencí 120/min. Po stlačení vždy následuje umělé dýchání. Po uvolnění tělíčka, se musí vrátit hrudní koš do normální polohy. Vždy ale volejte záchrannou službu.
První pomoc u staršího dítěte
Starší dítě již s rodičem dokáže spolupracovat, tudíž vše bude jednodušší. Nejlepším způsobem bude, pokud takové dítě udeříte mezi lopatky. Můžete si ho položit v sedě na stehna, kdy je dítě bříškem na nohou a má hlavičku mírně dolů. A pokud je dítě již větší, řekněte mu, aby se předklonilo a předmět se okamžitě snažilo vykašlat. Jestliže tento způsob nepomáhá, stoupněte si za dítě a udeřte dítě mezi lopatky.
A to tak, že se postavíte za dítě a jednou rukou mu přidržíte přední stranu hrudníku a nahnete ho dopředu. Druhou rukou rukou musíte pětkrát udeřit dostatečným tlakem mezi lopatky dítěte. Po pátém úderu je třeba zkontrolovat předmět, zda nevylétl ven. Podívejte se do úst, ale dávejte si pozor, abyste při snaze dostat dotyčný předmět ven, ho nezastrčili zpět do dýchacích cest.