Pomoc, dítě se dusí. Co dělat v této nepříjemné situaci? Jednejte okamžitě a správně, smrt udušením je velmi bolestivá

Malé děti, zejména ve věku od jednoho do pěti let, si vkládají různé předměty do úst. Poznávají tak svět, je to normální. Ovšem, co dělat, když se dítě začne dusit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuličky, propisky, klíče, kamínky, tvrdé těstoviny, kousky papírů, knoflíky na košilce, kousky plastů, to vše vaše dítě může strčit do úst. Znáte to také? Jen se otočíte a dítko už má v pusince kamínek. Bohužel takové různé, malé předměty mohou způsobit zablokování dýchacích cest a následné dušení. Nejlepší obrana před dušením, bude zajistit veškeré ohrožující předměty mimo dítě. Jenže každý rodič moc dobře ví, že ne vždy je to reálné. Co dělat v případě, když se vám dítě začne dusit určitým předmětem?

Tipy, které si pamatovat, když se dítě dusí

Ne vždy se musí jednat o spolknutí nějakého předmětu. Stačí jídlo, které může vdechnout a začít se dusit. Jestliže dítě začne rychleji kašlat a u toho se snaží plakat, modrá mu tvářička a chytá se za pusinku, je na čase okamžitě jednat. V takových situacích musíte jednat sami. Jestliže je dítě větší, zkuste s jeho pomocí předmět z úst vytáhnout. Je třeba ale upozornit, abyste dítěti slepě netlačili prsty do úst, mohli byste tak znemožnit jeho odstranění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže dítě rychle a hlasitě kašle, povzbuďte ho v tom. Pokud ovšem dítě nedokáže zrychleně kašlat, naopak kašel i dech je skoro nemožný, okamžitě jednejte než začne dítě kolabovat. Pokud je tomu tak, musíte použít plácání po zádech, aby se předmět sám dostal z dýchacích cest. Nejdříve dítě uvedeme do správné polohy, ale nikdy s ním netřeseme. 

První pomoc pro dítě do jednoho roku

Jakmile se začne dusit malé miminko, měli bychom aplikovat údery do zad, tedy mezi lopatky. Pokud se jedná o malého kojence, který vdechl mléko, položíme si jej na předloktí, aby hlavička směřovala mírně dolů a byla níž než hrudník. Prsty přidržujte miminko, aby vám nespadlo na zem. Dlaní druhé ruky jemně udeřte přibližně pětkrát dítě mezi lopatky. Pozor na sílu, berte ohledy na věk dítěte. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tento postup nezabírá, použijte okamžitě druhý. A to je stlačování hrudní kosti. Děťátko si otočte opatrně na druhé předloktí, aby jeho hlavička byla mírně zakloněná a směřovala dolů. Nyní opět pětkrát udeřte velmi jemně do hrudní kosti uprostřed. Jestliže došlo k zástavě dechu dítěte, budete muset zahájit okamžité umělé dýchání. Druhá osoba, pokud je s vámi, ať okamžitě volá záchrannou službu. Pokud ne, musíte vy sami. 

Umělé dýchání dítěte do jednoho roku

Miminko leží na zádech a musí mít z úst odstraněné zbytky jídel, ale i zvratky. Nyní pomoci našich úst vdechnete miminku do pusinky i do nosu zároveň. Vdechneme třikrát až pětkrát, aby se děťátku zvedl hrudník. Následně položíme ukazováček a prostředníček na srdce dítěte a provedeme tři rychlejší a mírně silnější stisky. Po každé sérii stisků jednou vdechneme do úst a nosu dítěte. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučuje se, aby dítě leželo na tvrdé podložce a naše prsty musí být položené mezi bradavky dítěte. Hrudník by měl být stlačen do jedné třetiny. Stiskněte jej třikrát. Stlačit byste měli s frekvencí 120/min. Po stlačení vždy následuje umělé dýchání. Po uvolnění tělíčka, se musí vrátit hrudní koš do normální polohy. Vždy ale volejte záchrannou službu. 

První pomoc u staršího dítěte

Starší dítě již s rodičem dokáže spolupracovat, tudíž vše bude jednodušší. Nejlepším způsobem bude, pokud takové dítě udeříte mezi lopatky. Můžete si ho položit v sedě na stehna, kdy je dítě bříškem na nohou a má hlavičku mírně dolů. A pokud je dítě již větší, řekněte mu, aby se předklonilo a předmět se okamžitě snažilo vykašlat. Jestliže tento způsob nepomáhá, stoupněte si za dítě a udeřte dítě mezi lopatky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A to tak, že se postavíte za dítě a jednou rukou mu přidržíte přední stranu hrudníku a nahnete ho dopředu. Druhou rukou rukou musíte pětkrát udeřit dostatečným tlakem mezi lopatky dítěte. Po pátém úderu je třeba zkontrolovat předmět, zda nevylétl ven. Podívejte se do úst, ale dávejte si pozor, abyste při snaze dostat dotyčný předmět ven, ho nezastrčili zpět do dýchacích cest.

Zdroj: Nhs

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články