Příznaky rakoviny slinivky břišní jsou snadno pozorovatelné

Rakovina je dnes velmi obávanou nemocí, která může postihovat celou řadu orgánů. A to včetně slinivky. Pokud s ní není něco v pořádku, dá se to poznat pomocí několika známých projevů.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Rakovina slinivky břišní je nejobávanějším druhem rakoviny. Je tomu tak, protože má nízkou pravděpodobnost přežití. Jedná se o rakovinu s nejvyšším počtem úmrtí, jelikož jen zřídka kdy bývá odhalena včas. Přitom to vůbec není tak, že by tělo nevysílalo žádné signály, které značí problém. Tělo se Vás snaží upozornit na problém i při rakovině slinivky břišní v raném stádiu. Pokud tyto signály zpozorujete včas, máte velkou šanci nemoc podchytit a zvládnout ji.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dávejte pozor i na jemné signály

Je velmi obtížné zjistit problémy, které souvisí se slinivkou břišní, proto je její rakovina jedna z nejzávažnějších nemocí vůbec. 

Slinivku břišní bychom v těle našli na samém dně žaludku. Zastává velmi důležitou funkci, kterou je produkte cukru, který je velmi důležitý pro schopnost těla zpracovávat tuky. Problémy, které zvyšují riziko rakoviny slinivky břišní jsou samozřejmě chronické problémy s ní spojené, ale také nadměrná konzumace tabákových výrobků, cukrovka a nadváha.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Rakovina ohrožuje řadu orgánů v těle

Příznaky, které si nyní vyjmenujeme, mohou být zcela běžnými projevy banálních problémů, ale také mohou značit problémy právě se slinivkou břišní. Může se jednat o tyto problémy:

  • náznaky žloutenky
  • problémy se zpracováváním potravy
  • neustálé až nezdravé hubnutí

Náznaky žloutenky

Nejčastěji můžeme pozorovat nažloutlý nádech kůže a očního bělma. Samozřejmě se může jednat „jen“ o běžnou žloutenku, může ale také značit vážné problémy se slinivkou. Špatné fungování slinivky břišní může ovlivnit produkci žluči, která se pak dostává i do míst těla, ve kterých by být neměla.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jaké jsou příznaky v případě slinivky?

Barva všudypřítomné žluči pak může ovlivnit i barvu očí a kůže. Pokud objevíte tento problém, měli byste kontaktovat svého lékaře. Nemusí jít hned o rakovinu, ale samotná žloutenka není lehké onemocnění ani samo o sobě.

Problémy s příjmem a zpracováním potravy

Tento problém se může čas od času objevit u každého z nás a je docela běžný. Problém se zažíváním už jsme určitě zažili všichni. Pokud je ale tento problém častý až neustálý, rozhodně je potřeba jej začít řešit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Může to být střevní chřipka, ale i něco významnějšího

V horším případě se může jednat o nádor, který tlačí na nějaké místo trávicího traktu, v jehož důsledku pak dochází ke špatnému zpracování potravin vyznačující se zvracením, pálením žáhy, neustálým pocitem plného břicha nebo třeba nadýmání. Pokud stále hubnete, také se jedná o jev, který samozřejmě není dobře. I v tomto případě se poraďte se svým lékařem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články