Pravděpodobnost nákazy koronavirem v závislosti na krevní skupině

Jsou lidé s určitou krevní skupinou více chránění před možností nákazy koronavirem než ostatní lidé? To je otázka, která nyní fascinuje mnoho odborníků, ale už nyní se zdá, že odpověď bude znít ano.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hypotéza, která v současné době zajímá mnoho výzkumníků, kteří se zabývají onemocněním covid-19, je otázka, zda jsou lidé s krevní skupinou 0 proti nákaze koronavirem více imunní než jiní. Je zřejmé, že stále chybí vědecký konsenzus, ale už teď je pravděpodobné, že odpověď na tuto otázku bude pozitivního rázu. Touto skutečností se zabývají výzkumníci z Le Parisien. Od prvního objevení se viru viru Sars-CoV-2 na naší Zemi vyvstalo mnoho otázek. Mezi nimi je existence údajné vazby mezi krevní skupinu a novým koronavirem. Pro získání jasnějšího obrazu se vědci podívali na data od pacientů, kteří byli testováni na toto onemocnění s pozitivním výsledkem. Jejich studie zdůraznily určitou souvislost počtů nakažených s krevní skupinou, i když v současné době se žádná krevní skupina nemůže považovat za plně imunní.

iZdroj fotografie: Pixabay
Větší riziko hrozí i podle krevní skupiny

Menší pravděpodobnost nákazy lidí s krevní skupinou 0

Tato hypotéza byla poprvé představena čínskými vědci již v březnu roku 2020. Tato hypotéza vznikla ve 3 nemocnicích v Šen-čenu a Wu-chanu. Bylo navrženo zjištění, že lidé s krevní skupinou 0 budou méně ohroženi možnou nákazou než ostatní, zatímco skupina A bude mít nejvyšší pravděpodobnost možné nákazy. Zároveň však ale také všechny vyzvali k maximální opatrnosti v očekávání dalšího výzkumu. Zatím se pořád jedná pouze o hypotézu, nikoli o potvrzená fakta a výzkum bude dále probíhat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kdo má správnou krevní skupinu, nemusí se nakazit

Od té doby se vědci nadále tímto tématem zabývají prostřednictvím studií, aby posoudili tuto potenciální souvislost a lépe pochopili, co by to mohlo znamenat z hlediska kontaminace. Jacques Le Pendu, imunolog a ředitel výzkumu ve společnosti Inserm, uvádí čtyřicet z nich provedených v mnoha zemích, včetně Belgie, Spojených států, Dánska, Velké Británie a Francie. Sám provedl studii spolu s dalšími odborníky publikovanou v časopise Viruses dne 21. ledna 2021. S důrazem na vztah mezi covidem a krevními skupinami jeho zjištění také zdůrazňují ochranný účinek skupiny O a naznačují „o 25% nižší riziko infekce“ pro tyto jedince, zejména v západní Evropě, protože čísla se liší v závislosti na zemi, kde jsou studie prováděny.

iZdroj fotografie: Pixabay
jaké krevní skupiny mohou být problém?

Co objasňuje nižší riziko nákazy u skupiny 0

Le Parisien odhalil dvě hypotézy, které mohou vysvětlit toto nižší riziko infekce. První je založena na charakteristikách každé krevní skupiny. Skupina 0 má přirozeně protilátky A a B, zatímco skupiny A a B mají protilátky A a B. V důsledku toho by osoba krevní skupiny 0, která by se nakazila někým z jedné z dalších dvou skupin, mohla eliminovat virus svými protilátkami, vysvětluje výzkumník. Druhá hypotéza, kterou předložila viroložka Anne Goffardová, je založena na působení protilátek skupiny 0 na protein Spike tím, že zabraňuje identifikaci plicních buněk, které mají být nakaženy.

Pamatujte ale, že plně imunní není žádná krevní skupina

Ve skutečnosti je pro Vás stále vhodnější si říct, že lidé s krevní skupinou 0 sice mají nižší riziko nákazy, ale neznamená to, že jsou proti viru, který způsobuje koronavirus, imunní, mohou se tedy nakazit stejně jako kdokoli jiný. Nižší pravděpodobnost neznamená žádnou nákazu. A neplatí to ani obráceně. Pokud máte krevní skupinu A a článek Vás vyděsil, buďte úplně v klidu. Ani to, že jste krevní skupiny A neznamená, že koronavirové onemocnění proděláte, záleží na mnoha dalších faktorech. Jean-Daniel Lelièvre, vedoucí oddělení infekčních onemocnění v nemocnici Henri-Mondor, řekl: „Krevní skupina může být ochranným faktorem, ale v praxi to nemá velký vliv na resuscitaci.“

iZdroj fotografie: Pixabay
Vědci zkoumají, proč se někdo nakazí a jiný ne

Bez ohledu na to, jakou máte krevní skupinu, můžete všichni dodržovat potřebná opatření, která jsou klíčovými boty v prevenci proti onemocnění tímto virem. Pouze dodržování opatření doporučených zdravotnickými orgány snížila rizika, a to včetně mnohým nepříjemných opatření, jako je pravidelné, správné a pečlivé mytí rukou mýdlem a vodou, udržování sociální vzdálenosti od ostatních, zákaz shromažďování, ale i nošení roušek a respirátorů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články