10 potravin „když vás honí mlsná“. Zasytí i v malém množství a jsou ideální volbou, pokud se snažíte zhubnout

Právě těchto 10 potravin je podle vědy tou nejlepší volbou, pokud chcete zhubnout. Stačí totiž malé množství a rychle vás přejde hlad.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Proces hubnutí je někdy opravdu složitý. Častokrát vás může potrápit neustálý hlad a chutě na nezdravá jídla. Doktor Grant Tinsley doporučuje konzumovat těchto 10 potravin, které vás zachrání, jakmile přijde mlsná. Jde o snadno dostupné suroviny. Dokážou účinně a rychle zasytit, a tak vás zbavit pocitu hladu.

Zdrojem je profesionální studie

Už v roce 1995 byl vědci poprvé popsán takzvaný index sytosti. Jde o žebříček seřazených potravin podle toho, jak vás dokážou nasytit. Mají několik společných vlastností, mezi které patří například vysoký obsah bílkovin a vlákniny nebo také nízká energetická hustota.

1) Vejce

Přestože jezení vajec může zvýšit hladinu cholesterolu, patří mezi jednu z potravin, které jsou při dietě ideální. Jsou totiž velmi bohaté na mnoho živin. Žloutky vajec obsahují velké množství cholinu a vitaminu D, v bílcích je zase obrovské množství proteinů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Zelená zelenina

Zelenina zelené barvy, jako je například špenát, rukola nebo kapusta, je velmi vhodná při hubnutí. Tato zelenina obvykle obsahuje mnoho vlákniny a velké procento vody, takže udrží váš organismus sytý a hydratovaný. Kromě toho také obsahuje spoustu vitaminů.

3) Losos

Ryby s vysokým obsahem zdravých tuků, jako je třeba losos, jsou velmi výživné a syté. Losos je ryba nabitá bílkovinami a řadou vysoce kvalitních živin, například minerály. Tato kombinace vás perfektně zasytí.

4) Kuřecí maso

Kuřecí maso se vyznačuje výbornými výživovými hodnotami. Je sice pocitově lehké, ale díky vysokému obsahu bílkovin vás také spolehlivě nasytí. Navíc se vyznačuje vysokým podílem železa, což je pro vaše tělo prospěšné.

iZdroj fotografie: Pexels

5) Vařené brambory

Brambory uvařené ve slupce jsou hotovou superpotravinou. Obsahují mnoho vlákniny a sacharidů, ale téměř žádný tuk. Dále z nich můžete načerpat velké množství minerálů a vitaminů. Vařené brambory se v žebříčku indexu sytosti umístily na předních příčkách.

6) Tuňák

Tato potravina je dalším skvělým příkladem výživné ryby. Tuňák obsahuje mnoho omega-3 mastných kyselin, které jsou výbornou složkou, pokud toužíte po zdravém srdci a krevním oběhu. Výživné rybí tuky navíc podpoří funkci vašeho mozku a očí.

7) Ořechy a luštěniny

Na těchto potravinách je nejlepší, že stačí opravdu pár kousků a ihned vás přejde hlad. Ořechy vám mohou posloužit jako skvělá svačina po cestě do práce nebo do školy. Můžete je spolu s luštěninami přidat například do salátů, které tak povýšíte na novou úroveň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8) Avokádo

Zatímco drtivá většina ovoce obsahuje mnoho sacharidů, avokádo je naplněno zdravými tuky. Je perfektním doplňkem salátů, ale můžete si z něj vyrobit také chutnou pomazánku. Díky obsahu antioxidantů je prospěšné pro celý váš organismus.

9) Kajenský pepř

Ačkoliv to může znít zvláštně, tento typ pepře vás opravdu dokáže zasytit. Obsahuje totiž kapsicin, což je látka, která urychluje metabolismus tuků a pomáhá zvýšit pocit plnosti. Pokud tedy máte rádi pálivá jídla, určitě po něm příště sáhněte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10) Řecký jogurt

Řecké jogurty jsou ve srovnání s ostatními mnohem hustší a obsahují větší procento proteinů. Tento jogurt je tedy ideální volbou na rychlou svačinu mezi jídly. Ne nadarmo se mu přezdívá král jogurtů. Navíc má nízké procento tuku.

Zdroj: HealthLine

Jaká je vaše oblíbená potravina na zahnání hladu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund