Lékaři porovnali plíce letitého kuřáka s plícemi po covid-19. Rozdíl je děsivý, i odborná veřejnost je v šoku

Přímo neuvěřitelný výsledek přineslo nedávné porovnání plic, kterého se účastnili jak lidé bez zdravotních komplikací, tak kuřáci a také lidé, kteří prošli nákazou covid-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv od prvního případu nákazy virem covid-19 uběhl víc než rok, dokáže toto onemocnění neustále překvapovat. Bohužel ne zrovna v tom dobrém. Dalším takovým nemilým překvapením bylo poslední porovnání plic zdravých lidí a plic kuřáků s plícemi, které prošly nákazou koronavirem. Výsledný pohled, který se lékařům naskytl, je až přímo děsivý.  

Co o covidu možná nevíte

Ačkoliv je faktem, že se lidstvo s virem covid-19 potýká déle než rok, pořád toto onemocnění samo o sobě překvapuje. A to jak běžné laiky, tak vystudované odborníky. To, jakou rychlostí a jak snadno se tento vir dokázal i dokáže šířit je jedna věc. I na rychlost a neskutečnou přizpůsobivost ve věci mutací jsme si stihli zvyknout. Co ale snad nikdo neustále nedokáže pochopit je to, co vše dokáže takový virus v lidském těle udělat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ano, počty úmrtí asi mohou mluvit za vše, co je ale snad horší, je dlouhodobý účinek tohoto onemocnění. Ten se totiž projeví až za určitou dobu a napadá přesně ty místa člověka, která má, byť jen malinko, oslabená. Covid-19 tak doslova hravě „skolí“ jak dýchací, tak i neurologickou soustavu a snad žádný orgán v těle před touto nemocí není zcela v bezpečí.

Záleží také na průběhu

Samozřejmě je nutné říct, že na rozměru poškození se zásadně podílí také samotný průběh nemoci. Ten, kdo měl nebo i nadále zápasí s těžkým průběhem bude mít pravděpodobně i vyšší rozhas poškození v těle. Nejhůře však bývá poškozena dýchací soustava a plicní tkáň. Na tu právně upozorňuje mladá lékařka z Texasu, která se podílela na porovnání plic zdravých lidí, kuřáků a lidí po nakažení covid-19.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vysoké poškození plic

Výsledky tohoto porovnání jsou však mnohem více šokující, než si lékařský tým zpočátku myslel. Jak ukazuje také video, plíce zdravého člověka jsou krásně plné a na fotografiích černě zbarvené. Kuřáci mají oproti tomu plíce poznačené drobnými jizvami a rankami, které jsou způsobeny právě toxickými látkami obsaženými v tabákových výrobcích.

Nejhůře jsou však na tom plíce lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19. Jak můžete vidět, jejich plíce jsou na rentgenových snímcích téměř úplně bílé a značně potažené zjizvenou tkání. Takto poškozené plíce mají vážně narušenou svou běžnou funkci a do budoucna nevěští nic jiného než závažní dýchací potíže.

Zdroj: KMOV4 News

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat