Může být člověk psychopat a nevědět o tom? Často dochází k nevědomému přehlížení zjevných signálů, neboť se člověk mentálně cítí skvěle

Pochybujete o někom ve svém okolí, nebo dokonce o sobě, zda nemáte sklony k psychopatii? Dnes si ukážeme pár projevů, které tuto poruchu mohou signalizovat.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Psychopati mohou být všude okolo nás a nemusíme na to nikdy přijít. Může to být váš šéf, doktor, právník nebo zlomyslný soused. To, co bývá v běžném hovoru označováno za psychopatii, je jedna z osobností v tzv. temné triádě osobnosti, kde se nachází i narcismus a machiavelismus (tendence k manipulaci). Triáda shrnuje všechny tendence ke špatnému chování, každopádně je k ní později přidán i sadismus, čímž vzniká temná tetráda. Dnes si ukážeme příznaky psychopatického chování.

Dáváte rozum před pocity

Nedělá vám potíž v klidu pracovat i přesto, že vás tlačí termín a celkově umíte dobře řešit složité problémy. Pokud se bude kdokoliv nacházet v ohrožení života a vy budete v jeho blízkosti, má díky vám větší šanci na přežití. Proč? Nezajímá vás jeho bolest a utrpení, tím pádem nejste vyvedení z míry a umíte rychle a efektivně zasáhnout. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Potřebujete vzrušení, abyste se nenudili

Běžné denní činnosti, ostatní lidé a jejich životní příběhy, věci, co dělají… velmi rychle vás to znudí. Pokud budete šéf, co má na starost velkou skupinu lidí nebo budete žít nebezpečně, jste spokojený člověk. Jakmile se ale začnete nudit, máte tendence s lidmi manipulovat a hrát s nimi různé mentální hry, abyste nudu zahnali. Pokud nic nezabírá, klidně sáhnete po drogách. Pro adrenalin cokoliv. 

Jiná okolnost, jiná osobnost

Jste schopni měnit svou osobnost a chování dle toho, jak to situace vyžaduje. Celý život prakticky předstíráte. Ztvárníte jakoukoliv roli, kterou situace vyžaduje. Když je potřeba získat si něčí důvěru, střílíte lichotky a komplimenty jako nikdo jiný. Skvěle zahrajete vyjádření citů, kdy to vypadá, že byste položili život, aby daná osoba byla šťastná. To vše ovšem děláte jen, když z toho budete mít prospěch.

iZdroj fotografie: Unsplash

Celkově se cítíte v pořádku

Nepozorujete žádné příznaky psychických onemocnění nebo jiných duševních problémů. Představa, že zrovna vy byste měli navštívit psychologa, vám přijde absurdní. Notabene abyste měli nějakou poruchu osobnosti, to už je vyloženě směšné. Odbornou pomoc byste vyhledali pouze v případě, kdybyste se stali obětí selhání druhých. Pokud vám to zní povědomě, kdokoliv, o kom teď přemýšlíte a sedí to na něj, má nejspíš sklony k psychopatii. I přesto, že ta osoba jste vy samotní.

Zdroj: Sciencefocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Pokud kupujete vajíčka v obchodě, mějte se na pozoru. Pro své vlastní dobro zkontrolujte několik věcí
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina je jen začátek. Rusko podle historika bude pokračovat invazí v dalším evropském státě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 japonské cviky, které vám dopomohou k plochému bříšku za pouhé 4 minuty denně
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neuvěřitelný příběh 1. holčičích šesterčat na světě: Šance, že se vůbec narodí živé, byla 1 ku 104 miliardám