Lidé starší 40 let by měli pracovat jen 3 dny v týdnu. Nová studie odhalila fascinující fakta

Mít čtyřicet let a více není vůbec nic špatného. Ve skutečnosti se před vámi otevírá další etapa života. Nově se však přišlo na to, že takoví lidé by měli pracovat jen tři dny v týdnu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po čtyřicítce život rozhodně nekončí. Naopak se vám tím otevírají nové možnosti, jelikož už máte něco za sebou, ale rozhodně se ještě neblížíte ke konci své cesty. Na internetu najdete spousty příběhů o tom, jak se lidé právě až v tomto věku doopravdy našli a začali žít. Přišlo se ovšem na to, že byste neměli až tak často pracovat.

Nová studie odhalila šokující fakta

Jakmile se v ní lidé dočetli, že by osoby nad čtyřicet let věku měly začít pracovat maximálně třikrát týdně, mnoho z nich (a nejen z nich) se nejspíše chytilo za hlavu. Studie si to ovšem dokázala obhájit nepopíratelnými fakty, proč by tomu tak mělo být. Tím hlavním je ten, že dlouhý pracovní týden podle dostupných materiálů tyto lidi až příliš vyčerpá. Ti následně kvůli tomu nedokáží být v práci natolik efektivní jako v případě, kdy by měli méně pracovních úkonů. Lidé ve středním věku jsou jednoduše daleko lepší v práci na částečný úvazek.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jejich kognitivní funkce fungují mnohem lépe, než kdyby v práci trávili 40 hodin týdně. Kognitivní funkce, mimochodem, tvoří jednu z hlavních oblastí lidské psychiky. Jejich prostřednictvím lidé vnímají, vidí a reagují na svět okolo sebe. Vědci z Melbourne Institute testovali okolo tří tisíc mužů a tří a půl tisíc žen, zároveň zkoumali i jejich pracovní návyky. Výsledkem samozřejmě bylo, že ti, kteří pracovali 25 hodin týdně, byli mnohem efektivnější než ostatní, kteří pracovali delší dobu.

Čím déle pracují, tím horší mají výsledky

Studie nadále ukázala, že lidé, kteří pracovali 55 hodin týdně, dosahovali v testech myšlenkových pochodů horších výsledků než nezaměstnaní, nebo dokonce důchodci. To už je samo o sobě alarmující. Profesor Colin McKenzie, jenž působí na Keio University, se k tomu také vyjádřil. „Většina zemí neustále zvyšuje věk odchodu do důchodu, což znamená, že více lidí bude muset ve stáří pracovat.“

iZdroj fotografie: Unsplash

„Je samozřejmě výhodné, aby lidé ve vyšším věku pravidelně trénovali svůj mozek přemýšlením. Na druhou stranu je ale potřeba všechno udržovat v únosné míře. Dlouhá pracovní doba způsobí akorát stres a únavu, což může narušit kognitivní funkce. Kratší pracovní doba má podle studie u starších lidí příznivější vliv na mozkové funkce, čímž by se státy měly řídit.“

Myslíte si, že by se lidé po čtyřicítce měli začít šetřit?

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články