Lidé žijící na severní polokouli jsou často sužovaní řadou virových a bakteriálních onemocnění. Je velmi obtížné se zotavit z několika problémů najednou. Tradiční medicína nám může v lecčem pomoct.
Lobelka usnadňuje dýchání
Lobelka se podává především koňům, příznivé účinky má ale i u člověka. Extrakt z této byliny obsahuje lobelin, u kterého se prokázalo, že je účinný proti rakovinovým buňkám rezistentním proti lékům. Lobelin také rozpouští sekrety dýchacích cest. Stimuluje nadledviny k produkci adrenalinu, čímž usnadňuje dýchání. Je součástí mnoha léků proti kašli.
Eukalyptus zmírňuje příznaky infekce dýchacích cest a snižuje podráždění krku. Je součástí mnoha sirupů proti kašli. Jeho účinnost je způsobená látkou zvanou cineol, která usnadňuje vykašlávání, snižuje zánět dolních cest dýchacích a zmírňuje bolest v krku. Jako bonus obsahuje mnoho antioxidantů, které podporují imunitní systém.
Divizna eliminuje zánět
Divizna účinně odstraňuje sekrece, čistí hrtan a eliminuje zánět dýchacích cest. Můžete si z ní připravovat čaj. Lžičku sušené rostliny stačí zalít horkou vodou, nechat několik minut odstát a vypít. Arménský zázvor je používaný od starověku. Je to přírodní antibakteriální látka pro plíce, zmírňuje příznaky infekce. Doporučuje se zejména lidem náchylným k bronchitidě. Používá se ve formě nálevů a čajů, které se pijí třikrát denně po dobu tří týdnů. Zakoupit ho můžete i ve formě tinktury.
Šalvěj má specifickou vůni díky obsaženým éterickým olejům. Díky nim se ale také může chlubit spoustou blahodárných účinků. Posiluje plíce, zmírňuje příznaky dýchacích obtíží a je velmi účinná při nachlazení. Nejčastěji se konzumuje ve formě čaje. Velmi příznivý účinek má také vdechování výparů ze silného nálevu.