Které bylinky mají příznivý vliv na dýchací cesty?

Lidé žijící na severní polokouli jsou často sužovaní řadou virových a bakteriálních onemocnění. Je velmi obtížné se zotavit z několika problémů najednou. Tradiční medicína nám může v lecčem pomoct.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Léčivé účinky bylinek znali už naši předci. A i když medicína výrazně pokročila, není na škodu obrátit se k nim na pomoc i teď. Některé bylinky přispívají ke zdraví plic, působí proti zánětům a infekcím a dokonce dokáží zvrátit jejich poškození. Stačí jen vědět, jaké bylinky sbírat.

Lékořice harmonizuje ostatní byliny

Jednou z nejúčinnějších bylinek je lékořice. V tradiční čínské medicíně se vyskytuje jako přísada mnohem častěji než ostatní bylinky, protože harmonizuje jejich účinky. Uvolňuje sliznice v krku, umožňuje tělu zbavit se sekrecí a zmírňuje bronchospazmus, působení volných radikálů. Látky obsažené v lékořici mají také antibakteriální a antivirové účinky.

iZdroj fotografie: Pixabay
K léčbě dýchacích cest lze použít i přírodní metody

Podběl tradičně používají Indiáni už po tisíce let. Funguje jako prevence respiračních chorob. Používá se proti chrapotu a kašli, má protizánětlivý účinek a je vynikající při onemocnění dýchacích cest. Jeho výhodou je, že se dá konzumovat v různých formách. Můžeme uvařit čaj ze sušených květů nebo z něj udělat tinkturu za pomocí alkoholu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Konopí ukazuje svou sílu. Hodí se při problémech dýchacích cest

Konopí zmírňuje astma

Poněkud kontroverzní bylinou je konopí. Podle posledních studií má ale příznivý vliv během léčby rakoviny, stimuluje imunitní systém a významně snižuje riziko infekce. Existují i studie, které dokládají, že konopí zmírňuje příznaky astmatu a někdy může dokonce zvrátit toto onemocnění. Příznivé je inhalování konopí zbaveného toxických a psychoaktivních látek.

iZdroj fotografie: Pixabay
někdy pomohou rostliny, do kterých bychom to ani neřekli

Koprníček, ligusticum porteri nebo oshá jsou názvy pro jednu a tutéž bylinku pocházející z Ameriky. Domorodí obyvatelé ji používali k udržení zdravého dýchacího systému a k léčbě nemocí. Zvyšuje množství krve, které se dostává do plic, a tím i kyslík. Zklidňuje dýchací cesty a je velmi nápomocná při alergiích, kdy zmírňuje příznaky.

Tymián je nejlepší prevence zápalu plic

Tymián využijeme při léčbě zánětu hrudníku. Produkuje oleje s antiseptickým účinkem, které jsou klasifikovány jako přírodní antibiotika. Navíc je velmi účinný proti akné. Tymiánový čaj má antibakteriální a antivirové účinky a od pradávna se používá jako prevence proti zápalu plic. Zlepšuje celkovou imunitu a stav dýchacích cest.

Oregano obsahuje živiny a vitamíny, které jsou pro imunitní systém nezbytné. Primárně se ale využívá pro obsah karvakrolu a kyseliny rozmarýnové, které snižují histamin. Oreganový olej má mnoho blahodárných účinků, proto se doporučuje přidávat ho do jídla. Je účinnější než konvenční léčba antibiotiky.

Lobelka usnadňuje dýchání

Lobelka se podává především koňům, příznivé účinky má ale i u člověka. Extrakt z této byliny obsahuje lobelin, u kterého se prokázalo, že je účinný proti rakovinovým buňkám rezistentním proti lékům. Lobelin také rozpouští sekrety dýchacích cest. Stimuluje nadledviny k produkci adrenalinu, čímž usnadňuje dýchání. Je součástí mnoha léků proti kašli.

Eukalyptus zmírňuje příznaky infekce dýchacích cest a snižuje podráždění krku. Je součástí mnoha sirupů proti kašli. Jeho účinnost je způsobená látkou zvanou cineol, která usnadňuje vykašlávání, snižuje zánět dolních cest dýchacích a zmírňuje bolest v krku. Jako bonus obsahuje mnoho antioxidantů, které podporují imunitní systém.

Divizna eliminuje zánět

Divizna účinně odstraňuje sekrece, čistí hrtan a eliminuje zánět dýchacích cest. Můžete si z ní připravovat čaj. Lžičku sušené rostliny stačí zalít horkou vodou, nechat několik minut odstát a vypít. Arménský zázvor je používaný od starověku. Je to přírodní antibakteriální látka pro plíce, zmírňuje příznaky infekce. Doporučuje se zejména lidem náchylným k bronchitidě. Používá se ve formě nálevů a čajů, které se pijí třikrát denně po dobu tří týdnů. Zakoupit ho můžete i ve formě tinktury.

iZdroj fotografie: Pixabay
Divizna eliminuje zánět

Šalvěj má specifickou vůni díky obsaženým éterickým olejům. Díky nim se ale také může chlubit spoustou blahodárných účinků. Posiluje plíce, zmírňuje příznaky dýchacích obtíží a je velmi účinná při nachlazení. Nejčastěji se konzumuje ve formě čaje. Velmi příznivý účinek má také vdechování výparů ze silného nálevu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články