Existuje jediný správný způsob použití deodorantu a antiperspirantu. Špatný postup eliminuje jejich účinnost

Často se myjete, měníte si trička a pravidelně používáte deodorant či antiperspirant. Přesto vaše podpaží zapáchá nebo vás svědí. Může to mít hned několik příčin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Deodoranty ve skutečnosti pot neblokují, říká kosmetický chirurg Mark Malek. Také upozorňuje na běžné chyby, které lidé při jejich používání dělají a vysvětluje, že je rozdíl mezi deodoranty a antiperspiranty. Jde o dva různé produkty. Deodorant je proti zápachu, antiperspirant s obsahem chloridu sodného blokuje pot. Každý se tedy používá v jiném případě.

Každý se aplikuje jindy

Zatímco deodorant můžete na své tělo nastříkat kdykoliv během dne, antiperspirant je vhodné využívat až večer, když se tolik nepotíte. Není to sice žádné psané pravidlo, je ale fakt, že antiperspirant se na nezpocené tělo bude mnohem lépe vázat, a následně tak bude mnohem lépe fungovat. Také je třeba se antiperspirantem nastříkat opravdu důkladně, abyste pokryli celou oblast podpaží a všechny potní kanálky, zkrátka všechny potní žlázy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte ekzém nebo jinak citlivou pokožku, měli byste se držet dál od produktů s parfemací. Ty totiž mohou dráždit vaši pokožku. Pokud si pořídíte nový deodorant, je vhodné ho nejprve otestovat na kůži na zápěstí. Případně prostě využívejte jen ty bez parfemace. Jestliže se po používání i cítíte špatně, je možná čas přejít na jinou značku antiperspirantu. Může se stát, že se mu vaše potní žlázy přizpůsobily.

Pozor na použití po holení

Deodorant nepatří na čerstvě oholenou kůži, případně byste měli počkat alespoň půl hodiny, než ho použijete. Čerstvě oholená pokožka je pochopitelně velice citlivá, mohlo by dojít k podráždění. Pamatujte také na to, že deodorant patří na čistou a suchou pokožku. Není ho tedy vhodné používat ani ihned po sprše, ale až po důkladném usušení. Zapomeňte také na časté používání během dne. Několik vrstev podpoří množení bakterií způsobujících zápach.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže chcete používat deodorant během dne, je dobré mít po ruce vlhčené ubrousky, ideálně antibakteriální, nejprve se jimi otřít, až pak použít deodorant. Po aplikaci je také vhodné nějakou dobu počkat, než přípravek zaschne, a poté se teprve obléci. Jinak hrozí, že aplikovanou vrstvu otřete do oblečení, snížíte tedy účinek. Rychleji se začnete potit a zapáchat. Navíc se na oblečení mohou od deodorantu objevit světlé skvrny.

Jak často používáte deodorant? Jaká je vaše oblíbená značka?

Zdroj: WomensHealthMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů