Jaký dopad na tělo má studená sprcha a proč je klíčem k lepšímu životu?

Každý z nás by rád co nejdelší dobu vypadal dobře, cítil se skvěle a byl co nejdéle zdraví. Existují jednoduché triky, které nám toto při každodenním dodržování zajistí. V následujícím článku se na jeden z nich podíváme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jeden z takových triků, který má blahodárný dopad na náš zdravotní stav, je sprchování studenou vodou. Většina lidí to dělá přesně naopak, pokud totiž vleze pod sprchu, otočí kohoutkem doleva a dopřeje si co nejteplejší vodu, jakou je možné dostat. Co ale kdybychom se naučili otáčet kohoutek na druhou stranu a denně si dopřávat sprchování pod studenou vodou? Jaký b to mělo dopad na naše tělo? 

Teplá sprcha nás zahřeje v zimních měsících

Ano, sprchování pod teplou vodou nás zahřeje. To se může hodit v zimních měsících, pokud doma netopíme nebo se zrovna vrátíme z procházky. Studená sprcha má ale mnohem více zdravotních benefitů. Potřebujeme k tomu jen velkou míru vůle a trochu odvahy. Je také prokázáno, že postupem času si naše tělo začne zvykat, proto si nevyčítejte, pokud zpočátku pod sprchou nevydržíte ani minutu. Stačí jen vydržet, doba se bude postupně prodlužovat a za pár dní se na sprchování budete i těšit. 

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Studená voda je taková, která se pohybuje přibližně kolem 15 ° C. To je ideální teplota, ze které pro naše tělo plyou zdravotní benefity. Pokud je voda studenější, jedná se již o vodu ledovou a ta slouží pouze k našemu otužování. Pokud si ze sprchování pod studenou vodou uděláme pravidelný zvyk, budeme pozorovat zlepšení nejen po fyzické stránce, tento zvyk má pozitivní dopad i na naši psychiku. Přispívá totiž ke snižování stresu a pokud jej vydržíme aplikovat pravidelně, pomáhá v budování naší sebedůvěry. 

Jaké benefity našemu tělu studená voda přináší? 

Největší dopad, který je potvrzen i lékařskými studiemi, je pozitivní vliv na náš imunitní systém. Také má pozitivní dopad na naši bdělost. Pravidelné sprchování pod studenou vodou zvyšuje naši mentální výkonnost, podporuje míru pozornosti a koncentrace. Jedna studená sprcha se dá přirovnat ke hrnku vypitého kafe. Pozitivně ovlivňuje nás oběhový systém, působí proti svalové bolesti a zmírňuje zánět v našem těle. Pravidelným dodržováním tohoto zvyku může naše tělo mnohem rychleji regenerovat.  

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Studené sprcha má také pozitivní dopad na stav naší pokožky a to dokonce i pokožky hlavy. Snižuje totiž suchost kůže a tím nás chrání před výskytem svědění a nepříjemných lupů. Podporuje také činnost našeho metabolismu, je tedy výborným pomocníkem, pokud se snažíme zhubnout. Mimoto je pravidelné otužování doporučováno z řad aktivních sportovců, pomáhá jim nejen jako ochlazení po náročném  tréninku, ale také zvyšuje jejich výkonnost. 

Zdroj: Life Hack

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články