Špatná pleť, nadváha a únava? Rozpoznejte příznaky hormonální nerovnováhy a zažehnejte pohromu včas

Hormonální nerovnováha se může objevit v jakémkoliv věku a z mnoha různých příčin. Není výjimkou, když ji rovněž doprovází různé nepříjemné symptomy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hormonální nerovnováha může být způsobena dlouhodobým vystavením stresu, syndromem polycystických ovárií, onemocněním štítné žlázy nebo například nízkou hladinou estrogenu. S hormonální nerovnováhou se už setkala prakticky každá žena, ať už během těhotenství, menstruace nebo období přechodu. Doktorka Safila Naveed se ve svém výzkumu věnuje právě účinkům hormonální nerovnováhy na ženské tělo. Je podle ní důležité mít hladinu svých hormonů pod kontrolou.

Akné a přibírání na váze

Prvním viditelným příznakem je zvýšený výskyt akné. V případě hormonálních výkyvů vyraší pupínky například v oblasti dolní čelisti a mohou se vyskytovat až směrem k uším. Dále se může jednat také o přibírání na váze především v oblasti břicha, a to i přesto, že žijete zdravým životním stylem a sportujete. Tělo se také více zavodňuje, jako tomu bývá například v období před menstruací, a můžete trpět pocitem nafouklého břicha.

Nadměrné pocení, deprese a únava

Pokud se náhle budíte v noci kvůli návalům horka a ráno byste pyžamo mohli ždímat, může se také jednat o příznaky hormonálních výkyvů. Nově také můžete trpět chronickou únavou. Pokud se cítíte ospalí i přesto, že spíte pravidelně osm hodin, nebo například trpíte spíše nespavostí, na vině může být opět hormonální nerovnováha. U mužů se jedná o výkyvy hladiny testosteronu, u žen je na vině hormon progesteron.

iZdroj fotografie: Pexels

Výkyvy nálad či deprese se mohou objevit v období před menstruací či v přechodu. Pokud se objevují i mimo ně, je důležité se zmínit svému ošetřujícímu lékaři. Jednotlivé příznaky hormonální nerovnováhy mohou mít na sebe vliv. Pokud člověk nemá dostatek spánku, může být výskyt nepříjemných výkyvů nálad častější než u člověka, který spí pravidelným a kvalitním spánkem.

Změny ochlupení či vypadávání vlasů

Hladinu hormonů byste si měli nechat otestovat i v případě, že vám vlasy vypadávají více než obvykle. Vlasy mohou začít vypadávat vlivem barvení a chemických úprav, případně také v důsledku používání nevhodných kosmetických přípravků. Pokud jste ale v péči o svou hřívu nic nezměnili, může být na vině právě hormonální nerovnováha. Zvýšená hladina testosteronu může také zavinit nechtěný růst chloupků například v oblasti obličeje či na jiných částech těla, kde byl doposud výskyt ochlupení minimální.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak zatočit s hormonální nerovnováhou?

Důležité je v případě rozpoznání symptomů navštívit lékaře, případně se zmínit svému gynekologovi na další pravidelné prohlídce. Existuje velké množství přírodních rad, bez správné diagnózy příčiny vzniku těchto symptomů si však člověk může spíše ublížit. Hormonální nerovnováha totiž může být projevem vážnějšího onemocnění. Pro správný výběr jak konvenčních léků, tak těch přírodních je nutné nejdříve zjistit, který z tělesných hormonů máte v nerovnováze.

S jakými příznaky hormonální nerovnováhy jste se setkali vy?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Černoušková

Jsem redaktorka s neustávající touhou objevovat a sdílet svět žurnalistiky a životního stylu, včetně bulvárních témat. Můj poutavý a otevřený přístup oslovuje čtenáře na webu, kde přináším originální a inspirativní články. S nadšením poodhaluji moderní trendy a aktuální bulvární události.

Zobrazit další články