Celý život si myjete hlavu špatně. Zjistěte typ svých vlasů a vyberte vhodný šampon. Brzy se promění na bohatou hřívu bez roztřepených konečků

Pokud máte problémy s vlasy a nechápete, čím to může být, když pro ně děláte vše možné, pravděpodobně si je umýváte špatně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co se týče mytí vlasů, většinou se doslechnete jen o tom, že si musíte dát pozor na to, jaký šamon a kondicionér kupujete. Tím obvykle starost mnoha žen končí, málokdo ovšem ví, že záleží i na tom, jak své vlasy myjete, a že je můžete dokonce ničit, pokud to děláte špatně. Naštěstí se o této problematice mluví v poslední době čím dál víc.

Objevte typ svých vlasů a zvolte správný šampon

Rovné, vlnité, kudrnaté, afro… Kdo se v tom má vyznat? Nebo snad ani nevíte, že typů vlasů může být více a každý vyžaduje jinou péči? Pokud je to skutečně váš případ, můžete na to zkusit jednoduše přijít díky videu níže. Jestliže si i nadále nejste jisti, navštivte odborníka, který tomuto tématu skutečně rozumí. Ten vám dozajista poradí. Bez znalosti svého typu vlasů se totiž moc dál nepohnete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obecně ovšem platí, že byste se vždy měli vyhýbat přípravkům, které obsahují sírany, parabeny a silikony, mnohdy pod značkami SLS, SLES a E. Ty jsou zodpovědné za přehnané pěnění, které dodává při mytí pocit, že vlasy skutečně čistíte, ale ve skutečnosti je akorát přehnaně vysušujete. Konkrétně silikony dělají lesklý efekt, ale poté se na hlavě hromadí a vlasy kompletně ucpávají.

Vlasy si nikdy nemyjte každý den

Když už tedy máte vybrané zdravé přípravky, co na vaši hlavu doopravdy patří, musíte se zamyslet i nad tím, kolikrát týdně si plánujete hlavu umýt. Každý den to rozhodně nedělejte. Možná si říkáte, že musíte, jinak je budete mít okamžitě mastné, ale paradoxně tím maštění akorát podporujete. Čím více je totiž myjete, tím větší je šance, že dojde k jejich přesušení a zbavení se přírodních olejů, které potřebují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile se tak stane, vlasy se začnou bránit. Jak? Budou se více mastit ve snaze svou přirozenou strukturu obnovit. To pro vás bude znamenat stále častější mytí, jelikož do stavu, do kterého jste došli za dva dny, dojdete po čase již za půl dne. Bude vás to stát nějakou dobu v drdolech, ale pak budete vděční, až vám bude stačit si je umýt jednou za týden.

Krok první: Vlasy vždy důkladně navlhčete

Nenanášejte okamžitě šampon, nejprve nechejte vlasy pořádně nasáknout. Je to totiž právě voda, která je zbaví většiny nečistot, šampon zde má spíše vizuální úlohu. V závislosti na hustotě vlasů to může trvat déle, než byste čekali, ale alespoň minutu vkuse by na ně voda měla skutečně stékat. Abyste si byli jisti, že jsou dostatečně mokré, projeďte vlasy svými prsty.

Krok druhý: Správné nanášení šamponu

Vždy se ujistěte, že na vlasy nanášíte takové množství, jaké skutečně potřebují. Platí, že méně je někdy více, a pokud máte krátké vlasy, nenanášejte na ně plnou hrst šamponu. Před použitím ho smíchejte s trochou vody a naneste ho opravdu jen ke kořínkům. Pokud nemáte délky a konečky špinavé například od jídla, šamponem byste je zbytečně vysušili, těmto částem stačí voda a zbytky šamponu, jež se na ně dostanou, jakmile ho budete smývat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krok třetí: Zacházejte s pokožkou hlavy šetrně

Možná vás bude lákat všechny nečistoty ve sprše pořádně vydrhnout. Pravdou ovšem je, že rychlým třením prsty a drhnutím svou pokožku akorát zbytečně oškrabáváte a ničíte. Jediné, co vám stačí, je šampon mírně a krátce vmasírovat, o zbytek se postará sám.

Krok čtvrtý: Opláchnutí musí být důkladné

A taky ho můžete udělat prakticky okamžitě, jelikož šampon je zbytečné nechávat na vlasech déle než minutu, pokud nepoužíváte například speciální s chininem proti vypadávání. V ostatních případech ho smyjte skoro hned a opět zde platí, že musíte použít hodně vody. Hlavu oplachujte alespoň dvě minuty vkuse, jinak riskujete hromadění zaschlého šamponu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krok pátý: Nikdy nezapomínejte na kondicionér

Víte, jakou funkci má šampon? Vaše vlasy otevře a vyčistí. K jejich uzavření potřebujete kondicionér, jinak zůstanou tak, jak je nechal čisticí prostředek, a budou náchylnější ke zničení. Proto kondicionér používejte vždy a nanášejte ho vysoko, do celých délek, jen pokožku vynechejte. Nejlepší je nechat ho působit alespoň pět minut a pokud máte kudrnaté vlasy, tak teď přichází moment na jejich rozčesání.

Krok šestý: Opět opláchněte

Tento krok je zde spíše doplňkově, abyste na něj nezapomněli, jelikož smysl a průběh oplachování byl vysvětlen již v kroku čtvrtém. Opět se tedy ujistěte, že jste byli důkladní.

Krok sedmý: Správně vysušujte

Nejlepší je nahradit drsné ručníky za jemné látky. Existují samozřejmě i lepší ručníky určené speciálně na vlasy, jsou ovšem dost drahé, tudíž vám pro začátek postačí hebké triko. Vlasy nikdy netřete, vždy je jen mírně zmáčkněte, jako byste je ždímali. Také se vyhněte uzavírání do turbanu, akorát je poškodíte. Následně se vždy hodí použít nějaký bezoplachový kondicionér, pokud máte vlasy sušší.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články