Jak správně používat dezinfekci a maximalizovat její účinnost, 90% lidí ji používá špatně

Jak se má správně aplikovat dezinfekce, abyste nesnížili její účinnost? A mají antibakteriální a dezinfekční gely vůbec nějaký efekt? Na všechno vám odpovíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dezinfekce je v dnešní době naprostou nutností. Na své ruce si ji aplikujeme denně několikrát ať už ze své vlastní vůle či při vstupu do veřejných prostorů. Dokáže ale dezinfekce opravdu 100% nahradit mytí rukou? A za jakých podmínek se snižuje její efektivita a kdy se naopak zvyšuje? Čtěte dál, abyste zjistili, jak dezinfekci používat správně.

Na co si při aplikaci dezinfekce dávat pozor

Stejně jako mytí rukou i aplikace dezinfekce musí být provedená korektně, jinak se její účinnost zbytečně snižuje. Mezi špatné aplikace patří hlavně to, že si dezinfekci rozetřete jen po dlaních. Je to sice místo, kde je bakterií většinou nejvíce, ale je třeba ruce potřít celé. A to nejen po dlaních, ale také dezinfekci aplikovat na prsty, mezi ně, na zadní stranu rukou a dokonce až k zápěstí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tím snížíte množství bakterií, které máte na rukou, mnohem více. Když navíc nosíte třeba prstýnky, hodinky nebo jakékoli náramky, i na nich se bakterie vesele množí. Jelikož jim nevěnujete tolik pozornosti. Pokud vydezinfikujete i své šperky, co nosíte na rukou, ochranu tím maximalizujete. A poslední, čím snížíte účinnost, je bohužel i krém na ruce. Ruce si můžete hydratovat až po tom, co dezinfekce zaschne.

Jak tedy vypadá ta správná aplikace dezinfekčního prostředku

Pro maximalizování ochrany, které dokáže dezinfekce dosáhnout, je třeba se držet určitých pravidel. Jsou podobná těm pro mytí rukou. Počínaje první pravidlem a tím je, že při aplikaci produktem rozhodně nešetřete. Do dlaní si nalijte až 6 mililitrů dezinfekce. Dále přípravek po rukách důkladně rozprostřete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je opravdu důležité produkt, co nejlépe rozetřít po celých dlaní a prstech. S tímto je potřeba si dát záležet a nevynechat jedinou špičku prstu a jediný záhyb. Rovnoměrně dezinfekci rozprostřete a nechte působit. Rozhodně ji z rukou neotírejte, naopak ji nechte dvacet sekund až půl minuty zaschnout. Pokud máte ruce vysušené, krém použijte až, když je dezinfekce úplně vsáknutá.

Jak moc jsou účinné gely na dezinfekci rukou

Na výběr máme na trhu nepřeberné množství různých dezinfekčních prostředků. Ale jak vybrat ten správný. Nejdříve popřemýšlejte, co od té dezinfekce vlastně čekáte. Důležité je vědět, že ne všechny dezinfekce automaticky platí na bakterie a i na viry. Pokud se chcete pomocí dezinfekce zbavit i virů, hledejte takovou, na které bude napsáno virucidní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Viry jsou poměrně odolné a je potřeba, aby bylo procentu alkoholu v dezinfekci 60 – 80%. Alkohol však dělá prostředek tekutější, proto většina dezinfekčních gelů obsahuje více vody. To je i příčinou nižší účinnosti gelů, protože kvůli své konzistenci, je těžší u nich zvýšit poměr alkoholu oproti vodě.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články