Jak poznat nedostatek vitamínu D? Včasným doplněním chráníte své zdraví

Vitamin D je pro naše tělo důležitější, než si myslíme. Co může způsobovat jeho nedostatek a jaké jsou ideální cesty, jak ho doplnit? Věnujte čas informacím a prospějte svému zdraví.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Vitamín D je velmi významnou složkou, která se podílí na fungování celého našeho organismu. Má svou nezastupitelnou roli a bez něj metabolismus nepracuje správně. Nedostatek může přitom vést k závažným projevům. Vhodnou prevencí je dostatečné doplňování vitamínu D z těch správných zdrojů.

Slabá imunita

Mezi jeden z příznaků nedostatku vitamínu D patří slabý imunitní systém. Že nefunguje tak, jak by měl, poznáte hlavně podle toho, že jste často nemocní. Opakované nachlazení, chřipky, angíny a podobné jsou znakem, že musíte zapracovat na své imunitě po všech stránkách, což zahrnuje i dostatečné doplnění vitamínu D.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mezi jeden z příznaků nedostatku vitamínu D patří slabý imunitní systém

Častá únava

Dlouhodobější únava, která není ani tolik způsobený zvýšenou psychickou nebo fyzickou aktivitou může značit nedostatek určitého minerálů nebo právě vitamínu D.

Častá únava iZdroj obrázku: Pixabay.com
Častá únava

Bolest kloubů nebo kostí

Dostatek vitamínu D je naprosto klíčový pro správný metabolismus vápníku a tedy i pro zdraví kostí. Pokud přijímáte dost vápníku, ale chybí vám vitamín D, celý proces nemůže správně pracovat. Nedostatek se projevuje bolestivostí kloubů i přímo kostí. Varovným signálem může být také zlomenina.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bolest kloubů nebo kostí

Deprese

Vitamín D běžně získáváme ze slunce. Existuje tak jasný trend, že v zimním období jsou lidé více náchylní na deprese.

Příčina je přitom právě v nedostatku vitamínu D. Dostatečným přísunem ve stravě, případně vhodným doplněk stravy tak můžete snížit riziko deprese. Problém přitom nemusí být tak značný, ale zlepšení nálady dostatek vitamínu D určitě přináší.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vitamín D běžně získáváme nejenom ze slunce

Delší doba léčení ran

Špatné hojení zranění a malá schopnost efektivně se vypořádat se zánětem je dalším znamením, že možná máte nízkou hladinu vitamínu D v krvi. Jde totiž o látku, která se přímo podílí na dostatečné a správné regeneraci tkání.

Nepříjemné bolesti svalů

Svaly potřebují energií a dostatek látek včetně vitamínů. Jakmile jim něco chybí, dají o sobě bolestivě vědět. Platí to i v případě, kdy máte nedostatek vitamínu D. Na vině však může být i chybějící hořčík, nedostatek bílkovin ve stravě a podobně.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Čerpání ze sluníčka v přírodě

Jak doplnit vitamín D?

  • Dostatek pobytu na slunci
  • Z tučných mořských ryb (losos, makrela, tuňák)
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Vhodné doplňky stravy

S doplňky stravy to nepřehánějte a dodržujte předepsané dávkování, protože vitamín D je rozpustný v tucích, takže je možné se s ním za určitých podmínek až předávkovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články