Hořkou čokoládou proti menstruačním bolestem. Trpění bude jednou provždy konec, tvrdí lékařky

Bolestivou menstruaci nemusíte vždycky tlumit tabletkami a strávit ji v posteli. Od nepříjemných křečí a bolestí dokáže pomoci i hořká čokoláda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Období menstruace provádí spoustu z žen také bolestivé křeče. Jedná se o jeden z nepříjemných projevů, který vedle migrén, chutí na sladké a jiných dalších nepříjemností trápí mnoho žen v období periody. Bolestivým křečím se ale můžete vyhnout. Spousta žen vsází na bylinkové čaje či medikamenty z lékárny či přímo doporučené lékařem. Zmírnit bolestivé křeče ale dokáže i zdánlivě obyčejná čokoláda, což potvrzují také lékařky a dietoložky  Lizzie Streit, MS, RDN, LD a Kim Rose.

Chutě na čokoládu

Mnozí věří tomu, že chutěmi na čokoládu nám dává tělo najevo, že by nám mohla od menstruačních křečí pomoci. Chutě na sladké nesouvisí ale přímo s menstruačními křečemi, ale spíše s hormony. V období před menstruací nám klesá nálada a čokoláda dokáže endorfiny spolehlivě do těla doplnit. Čokoláda ale kromě pozitivního účinku na náladu v období bezprostředně před menstruací může mít příznivý vliv na zmírnění bolestivého průběhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čokoláda dokáže kromě povzbuzení produkce endorfinu také pomoci od menstruačních bolestí

Výsledky hned několika vědeckých studií potvrzují, že konzumace hořké čokolády dokáže zmírnit křeče v období menstruace. Indonéská studie provedená na vzorku sedmdesáti menstruujících žen také prokázala pozitivní účinky čokolády. Výsledky prokázaly, že konzumentky 69% čokolády, jejichž denní příjem byl v období prvních tří dnů po menstruaci 40 gramů, měly výrazně menší menstruační bolesti než ty ženy, které čokoládu nekonzumovaly.

Výzkum v Indonésii

Další studie provedená taktéž v Indonésii se zaměřovala na vliv hořké čokolády na menstruační bolesti u studentek univerzity a výsledky opět potvrdili domněnky vědců. Vědci se také zaměřovali na to, zda má příznivé účinky i mléčná čokoláda. Co se týče mírného průběhu menstruace, konzumentky mléčné čokolády na tom podle výsledků výzkumu byly lépe než ženy, které čokoládu nekonzumovaly vůbec, ale kvalitní hořká čokoláda má prokazatelně nejlepší účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Účinky hořké čokolády jsou prokazatelně znatelnější, než v případě té mléčného typu

Některé z látek obsažených v hořké čokoládě dokážou křeče zmírnit. V období menstruace se z dělohy uvolňuje výstelka. Během tohoto procesu se uvolňují také lipidy zvané prostaglandiny, které způsobují stahy dělohy. Tyto kontrakce jsou pak příčinou nepříjemných menstruačních bolestí. Další výzkumy také potvrzují, že nižší hladina hořčíku je spojena s bolestivou menstruací, a proto hořčík obsažený v hořké čokoládě dokáže křeče mírnit. Hořčík totiž omezuje produkci prostaglandinů a zmírňuje tak kontrakce dělohy.

Hořčík s bolestí zatočí

Účinky mléčné čokolády nejsou tak výrazné zjevně proto, že je obsah hořčíku prokazatelně nižší než v čokoládě hořké. 28 gramů 70-85% čokolády obsahuje 15 % denního příjmu hořčíku pro dospělou osobu. Stejné množství čokolády mléčné za to obsahuje procenta pouze čtyři. Kromě obsahu hořčíku je v čokoládě také obsažena měď. Měď má sice méně výrazný podíl na snižování bolesti, ale vědci potvrzují, že měď je v těle využívá při produkci endorfinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při bolestivé menstruaci nemusíte vždycky sahat po tabletkách

Pokud nejste zrovna fanoušky hořké čokolády, existuje velké množství jiných potravin, které vám od menstruačních bolestí dokážou efektivně pomoci. Klinické studie prokázaly, že významný podíl na snížení menstruačních bolestí mají vitamíny B1, D, E a K, vápník, zinek a bór. Do těla je můžete dostat například v podobě banánů, pomerančů, avokáda, luštěnin, tofu, zelené listové zeleniny nebo dokonce lososa. Možností je mnoho a někdy se místo sáhnutí do lékárničky vyplatí zkusit přírodní cestu.

Jak se s bolestivou menstruací vypořádáváte vy?

Zdroj: Healthline, Researche Gate

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Černoušková

Jsem redaktorka s neustávající touhou objevovat a sdílet svět žurnalistiky a životního stylu, včetně bulvárních témat. Můj poutavý a otevřený přístup oslovuje čtenáře na webu, kde přináším originální a inspirativní články. S nadšením poodhaluji moderní trendy a aktuální bulvární události.

Zobrazit další články