Gynekologové ignorovali příznaky a poslali Anežku domů. Nebýt tvrdohlavého doktora, tak se na její endometriózu nepřijde

Obrovské bolesti, které ženě podstatně znepříjemňovaly život, lékaři připisovali běžnému onemocnění, na které stačí antibiotika. Stačilo málo, aby se na správnou diagnózu přišlo.

endometrioza i Zdroj fotografie: iStock
                   

Endometrióza patří mezi poměrně častá, přesto málo známá chronická a bolestivá ženská onemocnění. Jde o tak trochu tabuizovanou nemoc, kterou trpí až 15 procent Češek. Přestože se dokonce řadí mezi civilizační choroby, spousta lidí o její existenci nemá tušení. Ženy si mylně vykládají symptomy. Nezřídka se stává, že nemoc lékaři špatně diagnostikují, a tím pádem i léčí. Přesně to se stalo i čtyřicetileté polské učitelce Anežce Zdańské-Brożynové.

Namísto vyšetření dostala antibiotika

Gynekologické problémy se jí vyhýbaly. Poprvé zaznamenala, že něco není v pořádku, až po narození dcery. „Bolest byla někdy tak silná, že mi znemožňovala fungovat,“ cituje Anežku server Fakt. Návštěva lékaře ale nic nevyřešila. Potíže se stupňovaly. „Pravidelně jsem chodila ke gynekologovi a stěžovala si na akutní bolesti. Neřekl, že by se mohlo jednat o endometriózu. Ani nenaznačil, že bych měla vyhledat pomoc specialistů, protože mé bolesti nejsou typické,“ zlobí se žena.

Nabyla dojmu, že její potíže lékař spíš bagatelizoval s tím, že jde o běžné problémy, se kterými se potýká spousta žen. „Bolest mi brala nejen radost, ale i chuť do života,“ popisuje zoufalá pacientka. Rozhodla se vyhledat další lékaře, kteří by jí pomohli. Ale ani u nich se nesetkala s pochopením. Na bolesti v podbřišku měli většinou stejný recept: předepsat antibiotika. Pravděpodobně se domnívali, že problémy, které se u Anežky objevovaly, má na svědomí zánět.

Věci se konečně daly do pohybu

Trvalo to několik let, než se dočkala správné diagnózy. „Až můj praktický lékař mi řekl, že pokud cítím, že něco není v pořádku, moje tělo volá o pomoc,“ vypráví s tím, že jí navrhl, aby neotálela s vyhledáním specialisty v jiném regionu. Prvotní impuls tvrdohlavého praktika nakonec přetavila v realitu. Anežka našla malou soukromou endokrinologickou a gynekologickou ordinaci a teprve pak se věci daly do pohybu.

ultrazvuk břicha iZdroj fotografie: Depositphotos

Konečně absolvovala na klinice specializované vyšetření a testy, které odhalily, že trpí endometriózou. Po letech útrap byla nemoc ženy konečně správně diagnostikována a mohla začít léčba. V současnosti je Anežka už po operaci. „Doufám, že teď už bude všechno v pořádku a že budu moci normálně pracovat a žít,“ přeje si Anežka. Chronická nemoc, která je běžnější, než většina žen tuší, může mít i fatálnější následky a vést například k neplodnosti.

Bolest během menstruace i močení

Případů endometriózy neustále přibývá. Podle některých studií netrápí jen 15 procent, ale dokonce 40 až 60 procent žen. Nemoc způsobuje, že částečky výstelky dutiny děložní, tedy endometria, se dostávají a rostou mimo dělohu. Nejčastěji na pobřišnici, vejcovodech, vaječnících, ve stěně děložní, v pochvě nebo na močovém měchýři. „Ženu by měla znepokojovat velmi silná bolest před a během menstruace, ale také při pohlavním styku nebo močení,“ dodal lékař Bartosz Kulig.

Co říkáte na přístup lékařů, kteří Anežku odbyli?

Zdroj: Fakt
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články