Česnek je všelék. Nepříjemné nemoci, které lze léčit česnekem

Mnoho lidí si myslí, že na různé druhy problémů je nejlepší chemie z lékárny. Realita je však taková, že velmi dobrým pomocníkem pro lidské zdraví je obyčejný česnek.

i Zdroj fotografie: pixabay.com
                   

Jedním z nejoblíbenějších koření, jak ve světě, tak u nás, je zajisté česnek. Hned po soli a pepři je nejpoužívanějším kořením. Česnek však není jen součástí světa labužníků, ale je také hojně využíván v tradiční medicíně. 

Česnek v historii

Je znám kodex, pocházející z doby 1 500 let před naším letopočtem, kde je česnek doporučován k léčbě 22 nemocí. Zásobování jím byli také už stavitelé pyramid v Egyptě, protože se věřilo, že jim dodá sílu a vytrvalost. V hrobce krále Tuta byly nalezeny stroužky česneku. Staří Řekové žvýkali česnek před olympiádou. Sám zakladatel lékařské vědy, Hippokratés, žijící v letech 460 př. n. l. až 370 př. n. l., doporučoval česnek jako projímadlo a prostředek k vnitřní očistě těla.

iZdroj fotografie: pixabay
Česnek umí léčit mnoho nemocí

Po léčebný účinek ho využívali i Vikingové a Féničané. Americký mikrobiolog Louis Pasteur v roce 1858 zkoumal účinky česneku a zjistil, že 1 ml česnekové šťávy dokáže hubit bakterie podobně jako 60 mg penicilinu. Sama historie nám tedy ukazuje, že česnek je lék. Léčivé účinky česneku pocházejí z jeho přírodních antioxidačních, protiplísňových, antivirových a antibakteriálních vlastností.

6 tipů, jak využít česnek ve prospěch vašeho zdraví

Česnek je blahodárný pro naše dýchání. Ať už se jedná o nachlazení, chřipku, kašel nebo třeba alergie.

Respirační potíže

Jeho antiseptické účinky pomáhají zklidnit zánět a zmírnit s ním spojenou bolest. Zlepšuje funkce imunitního systému. Pokud budete česnek užívat pravidelně, může zmírnit projevy alergií. Při kašli, ať už chronickém či akutním, vypijte směs medu a česneku. Blahodárný česnek potlačí nadměrnou tvorbu hlenu a sníží překrvení sliznic v dýchacím ústrojí. Uklidní bolavé hrdlo, průdušky a otoky způsobené infekcemi v horních dýchacích cestách.

iZdroj fotografie: Freepik.com
Respirační potíže

Srdce a cévy

Spojení česneku a kardiovaskulárního systému také není novinkou. Pravidelná konzumace česneku zlepšuje funkce srdce a cév. Způsobuje dilataci cév a tím pádem lepší průtok krve. Také tepny čistí od nánosů tuku.

iZdroj obrázku: PxHere
Láska a štěstí

Potíže s klouby

Artritida, záněty kloubů, trápí lidi od pradávna. Může postihnout člověka v kterémkoli věku a souvisí často se špatným stravováním. Záněty a bolesti kloubů a jejich ztuhlost mohou váš život velmi znepříjemňovat a omezovat vás v běžných aktivitách.

Česnek pomůže našemu tělu s těmito příznaky bojovat opět díky antiseptickým a antioxidačním vlastnostem. Vyzkoušejte rozdrcený stroužek syrového česneku pravidelně půl hodiny před snídaní. 

iZdroj fotografie: pixabay.com
Umí toho více, než si myslíme

Plísňové infekce

Látka, která se uvolňuje při drcení či sekání česneku se nazývá alicin. U této fytochemické látky jsou prokázány antifungální vlastnosti. Při plísních nohou či nehtů se tedy doporučuje postižené místo potírat drceným česnekem nebo česnekovým olejem několikrát denně.

Kožní problémy

Kousnutí hmyzem, ekzémy, vyrážky a drobné ranky, o to všechno by se mohl dokázat postarat česnek také. Při kousnutí hmyzem zmírňuje účinky hmyzího jedu a uklidňuje zánět.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Kožní problémy

Česnek do ucha

Možná to zní divně, ale je to další osvědčená rada našich babiček. Při zánětech středního ucha a jiných v oblasti ucha se doporučuje vložit stroužek česneku dovnitř. Pozor, ne moc daleko! Nechejte ho tam několik hodin nebo přes noc. Můžete také použít tampon namočený v česnekovém oleji. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články