Čaj z pelyňku se už od pradávna používá k léčbě jater, žluči a slinivky břišní. Ctnosti tohoto čaje byly známé už Řekům a používají se dodnes. Po staletí se čaj používal jako tonikum.
Jeho účinky jsou známé a patří mezi ně antiseptické, antispasmodické, karminativní nebo odčervovací vlastnosti. Pelyněk je vytrvalý keř, která má stříbrozelené listy, mají hořkou chuť a patří mezi nejtrpčí na Zemi. Pěstuje se hlavně v Evropě, severní Africe a západní Asii.
Používá se při výrobě absintu, likérů a tinktur
Pelyněk má také halucinogenní vlastnosti a říká se, že ho hojně používali Hemingway a Van Gogh na svou kreativitu. Používá se při výrobě alkoholických výrobků, ale existuje i mnoho terapeutických účinků této rostliny. Můžete si díky ní vyrobit vaginální výplachy nebo ji použít na močové cesty. Stačí vložit dvě polévkové lžíce listů pelyňku do litru vody, nechat louhovat, přidat jedlou sodu a omýt si tímto roztokem intimní partie. Zbavíte se tak píchání, svědění a další nepříjemných problémů. Roztokem se myjte denně po dobu dvou týdnů.
Běžně se používá také na nachlazení. Do každé nosní díky podejte 5-10 kapek pelyňkového čaje. V případě otravného kašle můžete čaj z pelyňku také vypít. Funguje skvěle jako dezinfekční prostředek v případě popálenin. Jednoduše přiložte obklady, které budou namočené v pelyňkovém čaji přímo na bolavé rány, řezné rány nebo popáleniny. Infuzi pelyňkového čaje můžete použít také k léčbě jater, slinivky břišní nebo žlučníku. Pijte 50 ml 3x denně po dobu tří týdnů.
Pelyněk pomůže při léčbě rakoviny jícnu
Díky svým protinádorovým vlastnostem je vhodné ho pít při léčbě rakoviny jícnu. Je velmi účinný také na křečové žíly. Rozemelte čerstvé listy pelyňku a smíchejte je s jogurtem. Výslednou pastu přiložte přímo na křečové žíly a obalte oblast obvazem. Tinktura z rostliny se používá při léčbě střevních parazitů a k léčbě hypokyselinové gastritidy.
K léčbě parazitů stačí vypít 10 kapek tinktury pelyňku, kterou zřeďte ve sklenici vody. Pijte denně po dva týdny na prázdný žaludek ráno. Výsledky by se měly okamžitě dostavit. Pokud se léčíte s gastritidou, dejte dvě lžíce pelyňku do 350 ml brandy, přidejte lžičku kořene banánu a lžičku modřínu. Nechte na tmavém místě máčet po dobu 3 týdnů. Během tohoto období třepejte přípravek několik denně, aby se suroviny dobře promíchaly. Poté pijte po dobu 10 dní 20 kapek, které ještě zřeďte ve lžíci vody a podávejte třikrát denně půl hodiny před jídlem.
Bylinka je skvělá pomoc při zažívacích potížích
Hodí se také na detoxikaci organismu. 15 listů bylinky dobře nasekejte, přidejte med, a naplňte obojím sklenici. Vezměte čajovou lžičku tohoto sirupu denně na prázdný žaludek hned po probuzení. Šťáva z pelyňku se může použít při léčbě onemocnění jater, astmatu, funguje dobře proti bolesti hlavy, a dokonce k léčbě ledvinových kamenů. Chcete-li připravit šťávu, nasekejte listy a květy pelyňku.
Čaj se připravuje ze sušených listů a stonů, plná lžíce přidaná do 250-300 ml vroucí vody. Nechá se louhovat 5-10 minut, poté se přecedí a pije se vždy teplý. I když má velmi hořkou chuť, je lepší tento čaj nesladit cukrem, jinak by se mohly snížit jeho příznivé účinky. Můžete přidat kapku medu nebo citron, pokud chcete chuť trochu změnit. Hrnek čaje vypijte asi půl hodiny před snídání.
Tímto způsobem se jeho účinky projeví rychleji a po jídle se zbavíte nepříjemné chuti, která budete mít v ústech. Dlouhodobé užívání pelyňku je ale spojeno s vedlejšími účinky, mezi které patří závratě, nespavost nebo zvracení. Tento čaj proto nepoužívejte déle než 20 dní. Čaj z pelyňku je kontraindikován u osob, které trpí střevními infekcemi nebo poruchami nervového systému. Také ho nesmí pít těhotné nebo kojící ženy.