Velké změny pro důchodce. Od listopadu 2023 budou chodit důchody jinak

Senioři, pozor! Své důchodu dostanete v listopadu a prosinci dříve. Důvodem jsou nadcházející státní svátky, které výplatu peněz posunou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Samotné vyplácení důchodů není žádná věda, ale lidé, kteří se touto problematikou ještě nezaobírají, často vůbec netuší, jak daná věc funguje. Pro většinu seniorů je výplata jejich penze jediným zdrojem financí, na který při dnešním zdražování všeho čekají jako na smilování. Z tohoto důvodu by jistě měli vědět, že od listopadu letošního roku dojde ke změně výplaty důchodů.

Výplata starobního důchodu má jasná pravidla

Důchod je vlastně dávka, kterou může od státu čerpat člověk, jež dosáhl zákonem stanovený starobní věk a splnil potřebnou dobu sociálního pojištění. Tyto peníze dostávají lidé, kteří již kvůli svému věku nepracují, a tedy si zasloužili odpočinek. Jak informuje web ČSSZ, důchod je vyplácen hotovostně na poště, nebo bezhotovostně na bankovní účet, který jedinec uvedl při žádosti o starobní důchod. Své rozhodnutí o vyplácení může člověk kdykoli změnit.

Starobní důchody jsou vypláceny každý měsíc v pravidelném termínu, a to v sudých dnech od 2. do 24. dne v měsíci. Jak ale zmiňuje také web TN, v listopadu a v prosinci dojde ke změně, a to z důvodu nastávajících státních svátků. První bude již 17. listopadu, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Ten druhý poté připadá na 24. prosince, tedy nejen dětmi oblíbené Vánoce.

Senioři dostanou důchody v následujících měsících dříve

Pro seniory je rozhodně dobrá zpráva, že v obou měsících mohou své důchody očekávat dříve. Důchodci, kterým by peníze přišly 16. listopadu, je tedy dostanou již 15. listopadu. A ti, kterým měly dorazit 18. listopadu, je budou mít již 16. listopadu. V prosinci je výplata starobního důchodu stanovena na 21. den v měsíci místo původního 22. a 24. dne. To se bude mnohým před Vánoci jistě hodit. Přestože mají někteří senioři opravdu nízký starobní důchod, snaží se s ním vyjít. Stejně jako žena, jež radí ostatním, jak ušetřit, a o níž jsme již dříve na DámskémDeníku psali.

seniorka iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy máte v blízkosti seniora, který by o změně výplatních termínů v následujících měsících nevěděl, rozhodně mu tuto skutečnost oznamte. Jistě mu tím uděláte radost. Stejně jako ji měla paní Jindřiška D. z Pardubic, která se k dřívější výplatě vyjádřila takto: „Umím šetřit, takže se mi nikdy nestalo, že bych s penězi nevyšla, ale jsem ráda, že zrovna před Vánoci budu mít peníze dříve. Aspoň stihnu koupit vnoučatům nějaký pěkný dárek.“

Co říkáte na tuto změnu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články