Kvůli svému původu musel během druhé světové války prožít děsivá muka v koncentračních táborech. Po okupaci Československa s manželkou emigroval do Kanady.
Vědecký svět přišel o jednu z významných osobností. Světově uznávaný český epidemiolog Ervín Adam zemřel. Lékaři, který se zasloužil o to, že někdejší Československo bylo první zemí na světě, v níž se podařilo vymýtit dětskou obrnu, bylo 101 let. Kvůli svému židovskému původu čelil během druhé světové války kruté perzekuci. Byl mezi posledními lidmi, kteří byli deportováni do koncentračního tábora v Osvětimi a přežili.
Přežil peklo koncentračních táborů
Životní cesta výjimečného lékaře byla velmi dramatická. Narodil se v roce 1922 v židovské rodině v Rachově v Podkarpatské Rusi. O tom, že nacisté popravili jeho rodiče, se dozvěděl až spoustu let po válce. Po zatčení rodičů se spolu se sestrou skrývali. Přesto neunikli transportu. Tehdy jako dvaadvacetiletý mladík prošel několika koncentračními tábory a přežil pochod smrti. Na sklonku války se dostal domů a zjistil, že z početné rodiny zbylo jen šest příbuzných.
Byl mezi nimi i Adamův strýc, který byl lékařem. Všichni se usídlili v Praze, protože bylo zřejmé, že Podkarpatskou Rus zaberou Sověti. „V letech 1919 až 1939 jsme byli československými občany, také jsme se tak cítili. Praha pro nás byla centrem vzdělanosti. Bylo to vlastně přirozené rozhodnutí – stejně jako medicína, po níž jsem vždycky toužil,“ řekl před časem Adam webu ČT. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy.
Pomohl zamést s dětskou obrnou
Pracoval v nemocnici na Bulovce a byl spolu se svou ženou v týmu lékařů, kterým se podařilo v Československu jako v první zemi na světě vymýtit dětskou obrnu rozsáhlým očkováním. Z kádrových důvodů byl ale propuštěn a od roku 1961 pracoval v Ústavu sér a očkovacích látek. Když k nám v létě 1968 vpadla vojska armád varšavské smlouvy, nebylo na co čekat. S rodinou Adam emigroval do Kanady a později do Spojených států.
Dnes slaví své 101. narozeniny profesor Ervín Adam, přeživší sedmi koncentračních táborů i pochodu smrti. V padesátých…
Zveřejnil(a) Paměť národa dne Úterý 7. listopadu 2023
Podle webu HN se na lékařské fakultě Baylor University v Houstonu zapojil mimo jiné do výzkumu rakoviny děložního čípku, který přispěl k vyvinutí vakcíny proti tomuto onemocnění. Po listopadu 1989 se často vracel do Česka. S manželkou založili nadační fond a podporovali studenty medicíny. Ve svém domě v Houstonu, kde Adam 21. března zemřel, poskytovali s manželkou také azyl českým lékařům, kteří přijížděli do USA čerpat zkušenosti. V roce 2013 dostal prestižní cenu Česká hlava.