Matka se synem zachraňují opuštěné pejsky. Berou to jako životní poslání, zachránili jich už přes 1 000

Tomu se říká skutečná láska ke zvířatům. Přitom to začalo úplně nevinně – jedním štěnětem nalezeným u výtahu. Dnes jich je v tomto útulku i 1 000.

psi v útulku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Už přes 20 let provozuje útulek pro opuštěné psy. Nejprve jich bylo pár, potom desítky a dnes se v útulku stará i o tisíc psů naráz. Srb Dejan Gacic poukazuje také na vážnou situaci v Srbsku, kdy se mnoho lidí zbavuje svých domácích mazlíčků. Ti pak často končí právě v jejich útulku. Postarat se o takovou smečku není nic jednoduchého, ale toto životní poslání si vybral a nikdy se ho nevzdá.

Začalo to nalezeným štěnětem u výtahu

Útulek pro opuštěné psy v srbské vesnici Cumic založil spolu se svojí matkou Světlanou již v roce 1997. Dnes už nedokáže spočítat, kolik psů jejich útulkem za ta dlouhá léta prošlo. Přístřeší však poskytli každému pejskovi, který to potřeboval, přestože to mnohdy neměli vůbec jednoduché. Navíc jeho maminka před několika lety zemřela a Dejan zůstal na všechnu práci kolem útulku sám.

Dobře si vzpomíná na to, jak celý příběh útulku začal. Jednoho dne spolu s maminkou našli u výtahu opuštěné štěně, které si vzali a starali se o něj. Bylo jim líto i jiných toulavých psů, a tak je začali alespoň krmit. Pak se však starost o toulavé psy postupně začala stávat časově náročnou. Dejan vzpomíná, že jeho maminka opustila společenský život ve městě a společně odešli na vesnici, aby se věnovali péči o psy.

Dejan má velké srdce, které tluče pro tyto opuštěné pejsky, stejně jako ho měla jeho matka. Bez pomoci laskavých lidí by však ani on nenadělal nic. Útulek je živý pouze z dobrovolných darů a péče o tolik zvířat je finančně velmi nákladná. Naštěstí se mu neustále daří útulek držet nad vodou. Stále však čelí výzvám, jako je třeba příprava psů na zimu, kdy je potřeba vybudovat dostatek přístřešků, aby přes zimu nezmrzli.

psi v útulku iZdroj fotografie: Freepik

Stará se o tisíc psů a krmí i vlky

„Nevím, kolik psů jsme zachránili a kolik psů jsme měli za posledních 20 let, ale právě teď máme v útulku asi 1 000 psů,“ svěřil se Dejan. Podle něj je situace toulavých psů v Srbsku opravdu kritická. Denně mu volá několik lidí, kteří by chtěli do jeho útulku odložit psa. On se snaží pomoci opravdu všem. Jako by mu to však nestačilo, angažuje se i v podpoře divokých vlků, jimž na území Srbska hrozí vyhynutí. Dejan je chodí krmit, kdykoliv je to možné, a zasazuje se o jejich ochranu.

I přestože jeho práce je nesmírně náročná, nestěžuje si a bere to jako své životní poslání. „S maminkou jsme byli nejlepší přátelé. Stále s ní mluvím a vyprávím jí všechny problémy a výzvy, kterým čelím každý den. Budu bojovat za zvířata až do smrti. Je to moje cesta do nebe a je to odkaz mé matky,“ prozrazuje Dejan odhodlaně. Jeho životní poslání oceňuje mnoho lidí a mnozí z nich se mu snaží v jeho úsilí pomáhat alespoň finančně.

Co říkáte na tak neuvěřitelnou oddanost zvířatům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články