Mohl vzít nohy na ramena a utéct, on to však neudělal a rozhodl se zápasit s obrem. Tímto skutkem zachránil lidský život

V drama se změnil výlet čtyř vysokoškoláků. Na jednoho z nich zaútočil medvěd. Jeho kamarád neváhal a přispěchal mu na pomoc.

záchranka veze pacienta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Měl to být jen pěkný výlet do přírody za účelem sbírání parohů. Těch se v tomto národním parku vyskytuje díky množství vysoké zvěře opravdu hodně. Nakonec byli rádi, že se vrátili živí. Opravdovou odvahu projevil jeden z mladíků, jenž místo útěku zvolil pomoc kamarádovi, kterého napadl medvěd. Sám skončil s těžkým zraněním v nemocnici a na toto setkání mu zůstane doživotní památka.

Ač trénovaní zápasníci, proti medvědovi neměli šanci

Čtveřice přátel a vysokoškolských studentů z univerzity v americkém Wyomingu se společně vydala do národního parku Shoshone, kde chtěli hledat spadlé paroží. Sobotní výlet se však rychle změnil v drama, když na jednoho z nich nečekaně zaútočil medvěd. „Medvěd vyběhl ze stromů. Ani jsem ho neviděl, dokud nebyl přímo přede mnou, ale slyšel jsem ránu,“ popsal Brayden Lowry pro ABC News.

Všichni byli zkušení zápasníci ve wrestlingu a Brayden věděl, že si musí krýt především hlavu a bojovat o život. Medvěd jej chytil za paži a zuřivě s ním smýkal. Kendell Cummings svému kamarádovi ihned přiběhl na pomoc. Začal na medvěda křičet, chytil ho za ucho a praštil ho, jak nejvíce mohl. V tu chvíli se zuřivý medvěd obrátil na něj a povalil ho na zem.

Začal útočit na jeho krk a hlavu. Po nějaké chvíli odešel pryč. Když však Kendell začal volat na Braydena, jestli je v pořádku, nejspíš medvěda opět přivolal. Ten na něj ještě jednou zaútočil. Pak ho naštěstí zase na chvíli nechal a oběma se podařilo sejít o pár set metrů níž, kde se dovolali pomoci. Kendell byl transportován letecky do nemocnice. Jenom na hlavě měl 60 stehů a na celém těle pak dalších tři sta. Brayden vyvázl s komplikovanou zlomeninou ruky.

Na Slovensku už je přes 1 300 medvědů

„Nebyl bych tady, kdyby něco neudělal, kdyby se rozhodl utéct a zavolat pomoc. Jeho instinkty se nakoply a zachránil mi život. Tomu na 100 % věřím,“ řekl Lowry na adresu kamaráda, který ho nenechal napospas zuřivému medvědovi a riskoval vlastní život. O medvědech z jiného pohledu jsme psali na DámskémDeníku v případě ztraceného chlapce, o kterého se naopak medvěd v lese postaral.

Medvědů však existuje mnoho druhů. Na mladíky zaútočil medvěd grizzly. Ten je sice menší než nám známější medvěd hnědý, zato je více agresivní a hlídá si teritorium čítající stovky kilometrů čtverečních. U nás se medvěd hnědý vyskytuje pouze v malé oblasti v Beskydech na hranici se Slovenskem, a to v počtu vždy jen několika kusů.

https://youtu.be/WsnH_u_OFDw

Na Slovensku je medvědů už 1 300 a neustále přibývají. Narazit na ně můžete především v Nízkých Tatrách, ale vyskytují se prakticky na celém území středního Slovenska. Pokud se občas vydáváte k našim sousedům na výlet a před medvědy máte stejně jako já hluboký respekt, podívejte se, co podle Deníku při setkání s medvědem dělat.

Jak byste se v podobné situaci zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články