Průlom v moderní medicíně: Doktoři nahradili část čelisti chlapce kouskem jeho nohy

Nahrazení čelisti kouskem nohy zní jako neskutečné sci-fi, jedná se však o realitu, která se odehrála teprve před půl rokem.

Chlapec v nemocnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Malý Demetri musel ve svém nízkém věku řešit problém, s nímž se většina jeho vrstevníků v životě nesetká. Když se svou maminkou poprvé navštívil doktora kvůli přetrvávajícímu problému s čelistí, nečekal, že verdikt bude tak zdrcující. Celý život se tak obrátil vzhůru nohama, a to nejen pro něj, ale pro celou jeho rodinu. To ještě nevěděl, že tato zkušenost bude tou nejvíce šokující, kterou ve svém životě zažije. A už vůbec netušil, že zákrok na něm provedený způsobí průlom v moderní medicíně.

Nečekaná diagnóza

Devítiletý Demetri Pristouris z Brooklynu měl nedávno štěstí, když lékaři provedli vzácnou operaci, během níž mu nahradili čelistní kost částí nohy. Demetri trpěl nezhoubným nádorem v pravé čelisti, který by ji mohl deformovat, a operace byla nutná k záchraně nejen jejího vzhledu, ale také k záchraně jeho zdraví. Zákrok byl proveden v Cohenově dětském lékařském centru v židovské nemocnici Northwell Health na Long Islandu. Vše začalo během posledního Dne díkůvzdání.

Děsivý detail

Maminka Demetriho Stacy Pristourisová si všimla, že čelist Demetriho je oteklá. Nejprve si myslela, že jde o alergickou reakci na jídlo, ale později se ukázalo, že má nádor. Demetri byl odeslán na osmihodinovou operaci, během níž mu byla část čelistní kosti odstraněna a nahrazena částí lýtkové kosti pravé dolní končetiny. Tato operace je vzácná, protože děti tento typ nádoru zpravidla nemají, a pokud ano, bývá velmi malý. 

Operace v nemocnici iZdroj fotografie: Depositphotos

Úspěšná operace

Operace byla provedena týmem lékařů, který se skládal z doktorů Davida Hirshe a Bretta Milese. Hirsch je předsedou oddělení ústní a čelistní chirurgie v Northwell’s Lenox Hill Hospital na Manhattanu, zatímco Miles je vedoucím oddělení otolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Podle Hirsche bylo nutné odstranit většinu poškozené čelistní kosti a poté spojit Demetriho lýtkovou kost se zbytkem čelistní kosti. Operace byla úspěšná, ale Demetri stále potřebuje nahradit zuby. 

Míra recidivy takového nádoru je při dramatickém odstranění čelistní kosti a náhradě lýtkové kosti jen 1 procento, zatímco u méně invazivních operací je 65 procent. To znamená, že Demetri má vysokou šanci na úplné uzdravení. 

Jakou nejtěžší operaci jste kdy prodělali?

Zdroj: MyPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články