Obrovská ztráta pro Česko: Známá tanečnice a choreografka nás po zákeřné nemoci opustila

Velmi rychlý a nečekaný skon oblíbené kolegyně a kamarádky zdrtil celý ansámbl divadla. Vždyť o tom, že je nemocná, se dozvěděla teprve před několika týdny.

Hořící i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Umělecký svět postihla krutá rána. Ve věku 63 let zemřela tanečnice, choreografka, pedagožka a baletní režisérka Národního divadla moravskoslezského Jana Tomsová. Podlehla krátké těžké nemoci 8. května. Bývalá tanečnice, která během celé své kariéry také vyučovala pohybovou průpravu studenty Janáčkovy akademie múzických umění, se od roku 2010 věnovala choreografii a pohybové stránce muzikálů a oper.

Po úžasné ženě zůstane prázdné místo

Smutnou zprávu oznámilo divadlo na svém webu. „Zpráva o úmrtí naší skvělé kolegyně, výborné kamarádky, úžasné energické krásné ženy Jany Tomsové mi vyrazila dech. Odešel mimořádný člověk, po kterém zůstane prázdné místo v našem divadle, v našich srdcích,“ uvedl ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil, který se se zesnulou umělkyní znal přes čyřicet let.

Úmrtí svíčka a květina

Po těžké nemoci nás ve 49 letech opustil herec kultovních filmů. Bojoval do poslední vteřiny

Do posledních chvil svého života pracovala a o tom, že bojuje s nemocí, se kolegové dozvěděli nedávno. „Před pár týdny jí byla jako blesk z čistého nebe diagnostikována těžká nemoc. Poslední zprávy vypadaly velmi nadějně, ale osud rozhodl jinak, krutě a rychle,“ vysvětlil Nekvasil. „Jani, moc děkuji! Chybíš! A moc, už teď!“ dodal.

Byla oblíbená a obětavá kolegyně

Podle šéfky souboru muzikálu prestižní ostravské scény Gabriely Petrákové byla její zesnulá kolegyně důležitou osobností celého divadla. „Patřila mezi nejoblíbenější a nejobětavější kolegyně. Pracovala vždy s maximálním nasazením a naší největší oporou byla zejména v době covidové. Takřka do poslední chvíle před každým představením zkoušela s novými alternacemi a záskoky a často právě díky ní jsme v té těžké době byli schopni svá představení odehrát,“ sdělila Petráková.

👇Divadelní pouť Jany Tomsové, která nás opustila 8. května 🖤

Zveřejnil(a) Národní divadlo moravskoslezské dne Pátek 10. května 2024

Rodačka z Havířova vystudovala klasický tanec na Státní konzervatoři v Ostravě a později pak obor pedagog klasického a lidového tance na pražské HAMU. Do baletního souboru Národního divadla moravskoslezského nastoupila už během studií konzervatoře a zůstala mu věrná i po absolutoriu, píše server DivadelníNoviny. Po ukončení taneční dráhy pak působila jako baletní mistr a choreograficky spolupracovala třeba na inscenacích Pyšná princezna, Perly panny Serafinky nebo Bratránek z Batávie.

Co říkáte na to, jak rychle nemoc udeřila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články