Nevidomý a neslyšící muž měl strach z létání: Když nasedl do letadla, přisedla si k němu úplně cizí dívka a udělala něco nečekaného

Neslyšícího muže potkalo během letu velké štěstí v podobě dívky, která ovládala znakovou řeč. Zbavila jej strachu z cestování letadlem.

Letadlo s lidmi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cestování pomocí letecké dopravy může pro mnoho lidí představovat nepřekonatelný problém. Myšlenky na váhu samotného letadla a dalších pasažérů jednoduše nejdou zastavit. S obavami tohoto typu se však pracovat stejně jako s jinými strachy a fobiemi. Stačí totiž notná dávka trpělivosti, pochopení a trochu zkušeností. To vše měla jedna mladá studentka.

Nutnost znát znakovou řeč

Jeden z letů letecké společnosti Alaska Airlines přivítal na své palubě velmi speciálního pasažéra. Muže jménem Tim Cook, který se již narodil jako neslyšící a s poruchami zraku. Palubní personál byl tak upozorněn na přítomnost cestujícího, kterému by měli věnovat zvláštní pozornost. Letadlo z Bostonu se tak zvedlo a zamířilo do cílového Los Angeles.

Letušky vyslyšely od Tima jeho žádost o láhev vody. Poté však pochopili, že má muž na srdci ještě mnohem víc. Jelikož ani jedna neovládala řeč pro sluchově a zrakově postižené, obrátily se na ostatní pasažéry. Na jejich dotaz, zda někdo z přítomných neovládá znakovou řeč, se přihlásila patnáctiletá studentka Clara. Dokonce měla odpovídající vzdělání.

Komunikovali spolu celou cestu

Studovala komunikační techniky znakového jazyka, ale také se zaměřovala na léčbu dyslexie. Tim toužil po tom, aby mohl někomu svěřit své obavy z létání. Clara se stala vhodnou vrbou, které pomocí znakové řeči sdělil své pocity a strachy. Díky prstům spolu komunikovali celou hodinu. Tim měl obrovské štěstí, že se na palubě letadla nacházela právě Clara. Uklidnila jej a přesvědčila, že se nemusí ničeho bát.

Clařino umění znakové řeči nezůstalo nepovšimnuto. Všechny přítomné ohromila svou milou a nápomocnou povahou. Aby se na její čin nezapomnělo, tak se jej rozhodla jedna z dalších pasažérek zdokumentovat. Lynette Scribner pořídila několik fotografií, které zachycují Claru, jak komunikuje s Timem. Tyto fotografie se okamžitě staly virálními a velmi oblíbenými.

Jaké máte zkušenosti se znakovou řečí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články