Máte doma na půdě nebo v garáži starý nábytek? Nesmíte ho vyhodit, může mít obrovskou hodnotu. Možná jste boháči a netušíte to

Zdánlivě nehezké, nevkusné a nemoderní křeslo, židle nebo komora po prarodičích mohou být vzácností. Vyhodit je na skládku nebo je spálit by byla velká chyba.

Vyhozený starý nábytek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se chcete zbavit starých věcí, které se válejí na půdě nebo ve sklepě, zbystřete. Ne každá letitá věc je jen bezcenná tretka, která může mít maximálně nostalgickou nebo citovou hodnotu. Sběratelé doslova šílí po starožitných mincích, špercích, obrazech, gramofonech, porcelánu i nábytku. Veteš po babičce může být ve skutečnosti vzácným pokladem, který může podstatně vylepšit váš rodinný rozpočet.

Umakart či překližka nejsou problém

Na DámskémDeníku jsme informovali o tom, že sběratelé jsou ochotni vydat nemalé prostředky za stará rádia, reproduktory, magnetofony, televize, telefony nebo psací stroje. Pokud jsou funkční, vyhráli jste jackpot. Žádaným artiklem jsou ale i stará křesla, komody, sekretáře, gauče, židle nebo stoly. Nejenže je retro v módě, ale může se ukázat, že mezi nábytkem po prarodičích, na který se někde jen práší, jsou opravdové skvosty.

Přestože vám některé kusy mohou připadat zastaralé a nehezké, jde jen o otázku vkusu. Třeba jsou od vyhlášeného návrháře, z limitované řady nebo něčím zajímavé. Jako například takzvaný bruselský styl, který se stal československým tahákem na výstavě Expo 58 v Bruselu. V šedesátých letech se používaly odlehčené materiály, které se daly dobře tvarovat. Jako třeba překližka, umakart, plast či lepená dýha. V kombinaci s divokými barvami a koženkou to zní jako kýč.

Ještě nedávno končila na skládkách

Jenže tento nábytek na elegantních nožkách je podle Novinek hitem mezi milovníky retra a je o něj zájem i v zahraničí. Na aukčních portálech je po nich sháňka a vydělat vám mohou i desetitisíce korun. Přilepšit si můžete také, když najdete nějaký zaprášený kousek od známého návrháře Jindřicha Halabaly. Donedávna jeho křesla končila na skládkách. V současnosti se podle webu Lidovky jejich cena pohybuje v řádech desítek tisíc korun a neustále roste.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ULRIK HEDEGAARD (@danishroyalty)

Možná vás to překvapí, ale poptávka je mezi sběrateli i po rádoby tuctovém a levném nábytku ze švédského řetězce Ikea. Křeslo s chromovými nožičkami z nízké sedací soupravy Impala, kterou pro firmu navrhnul v sedmdesátých letech designér Gillis Lundgren, se prodávalo za zhruba 700 korun. Podle serveru Forbes ho před pěti lety aukční dům Bukowski prodal jako sběratelskou raritu za téměř šedesát tisíc korun.

Co říkáte na to, že starý nábytek může být poklad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články