Jeden z nejlepších sportovců nás náhle opustil. Naši republiku proslavil po celém světě už v 60. letech

Do sportovního nebe odešel velký průkopník populárního biatlonu. V trenérské roli se také podílel na přípravě jednoho z nejlepších skokanů na lyžích na světě.

Pohřební svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Sportovní svět se zahalil do smutku. Krátce po svých osmdesátých narozeninách zemřela biatlonová legenda Pavel Ploc. Olympionik, který byl také členem Síně slávy českého biatlonu, podlehl vážné nemoci. Do posledních chvil se těšil, že se podívá na klání současných největších hvězd tohoto sportu, které se nedávno sjely na světový šampionát do Česka, ale už to nebylo možné.

S vážnou nemocí bojoval urputně

O skonu sportovce informoval Český svaz biatlonu. „Ještě toužil společně s kamarády z Klubu veteránů biatlonu navštívit Mistrovství světa 2024 v Novém Městě na Moravě. Život mu však určil jiný osud. Pavel Ploc zemřel 3. února. V posledních dvou letech bojoval s vážnou nemocí. Urputně, jak mu bylo vlastní. Pavle, je nám smutno, ale v našich srdcích zůstáváš,“ uvedl svaz na svém webu.

Smutná zpráva obletěla celý svět. Zemřel slavný a opěvovaný sportovec

Ploc byl velkým průkopníkem a jednou z největších osobností biatlonu, zejména v šedesátých a sedmdesátých letech. Čtyřiadvacetkrát se stal mistrem republiky, zúčastnil se dvou olympiád a pěti mistrovství světa. Jeho nejlepším výsledkem z individuálních závodů na světových šampionátech bylo 8. místo. V Zakopaném v roce 1969 byl členem štafety, která dosáhla na senzační čtvrté místo.

Jako trenér vychoval i světovou extratřídu

Neztratil se ani na olympijských hrách. V Grenoblu v roce 1968 skončil v závodě jednotlivců na 15. místě a o čtyři roky později v Sapporu doběhla jeho štafeta dvanáctá. Po skončení aktivní kariéry vychoval jako trenér další generace talentů, včetně svého syna Pavla, který byl skokanem na lyžích. V tomto sportu dosáhl fenomenálních úspěchů a byl jedním z nejlepších skokanů na světě. Na olympiádě v Sarajevu v roce 1984 získal bronzovou medaili a o čtyři roky později v Calgary dokonce stříbrnou.

Dvojnásobný olympionik a člen Síně slávy Českého biatlonu Pavel Ploc zemřel v 80 letech po boji s vážnou nemocí. S…

Zveřejnil(a) Vladislav Gerhard dne Neděle 4. února 2024

Ve sportu se podle serveru iSport prosadil i druhý potomek zesnulé biatlonové legendy Tomáš, který se věnoval severské kombinaci. Fanoušky na sociálních sítích smutná zpráva zasáhla. Stále ho budu vídat pod harrachovskými můstky,“ napsal jeden z nich. „První náš biatlonista na OH v roce 1968, správce skokanského areálu v Harrachově, poctivý člověk, sportovec a vášnivý tenista. Tak jsem Pavla znal,“ uvedl další.

Proč se stal biatlon v Česku hodně populárním sportem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články