Rok 2024 přináší změny v povinné výbavě auta. Pokud nebudete mít tuto novinku, riskujete pokutu

Od ledna příštího roku se na řidiče chystá řada změn. Týkají se bodového systému, vyšších pokut, povinné výbavy, povolené maximální rychlosti i dálničních známek.

trojúhelníék na silnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Legislativní změny přinesou celou řadu novinek, z nichž některé řidiče určitě nepotěší. Za mnohé věci si výrazně připlatí a na některé bude potřeba si zvyknout. Zatímco navýšení maximální povolené rychlosti na dálnici mnozí uvítají, zvýšení cen dálničních známek nebo pokut, to už zase tak příjemná změna nebude. Navíc se do budoucna chystá i novinka v povinné výbavě, která nebude zrovna levná.

Řidiči si připlatí na známce i pokutách

Pokud jste se ještě neseznámili s novinkami, které od ledna budou pro řidiče platit, pak je nejvyšší čas se na ně podívat, abyste nebyli překvapeni. První, co mnoho řidičů neuvíta, jsou změny, které jim vytáhnou peníze z kapsy. Týká se to dálniční známky, která v novém roce 2024 podraží ze současných 1 500 Kč na 2 300 Kč. Naopak změna, již někteří řidiči uvítají, je novinka v podobě známky s jednodenní platností, která bude stát 200 Kč.

I pokuty za přestupky se budou zvyšovat. Neukáznění řidiči si tak budou muset připlatit. Asi největší změna se bude týkat pokut za alkohol a omamné látky. V případě, že řidič odmítne dechovou zkoušku, vystaví se možné pokutě až do výše 75 000 Kč. Řidiči si také připlatí za povinné ručení. Podrobnosti k těmto změnám si na našem webu Dámský Deník můžete přečíst také.

Velkou novinkou, již mnozí ocení bude navýšení maximální povolené rychlosti na dálnicích ze současných 130 km/h na 150 km/h. Aby se však řidiči zase tolik neradovali. Tato rychlost bude platit jen na vybraných úsecích a za dobrých provozních a povětrnostních podmínek, o čemž podrobně informoval server Garáž.cz.

dechová zkouška iZdroj fotografie: Freepik

Změny v povinné výbavě

A nyní k povinné výbavě. Zákon upravuje od ledna povinnost řidičů mít záchrannou vestu oblečenou i při nouzovém stání v obci. To dříve vyžadováno nebylo. Vzhledem k tomu, že odstavená a špatně označená vozidla mohou představovat riziko další dopravní nehody, je lepší, pokud záchrannou vestu mají oblečenou všichni, kdykoliv se pohybují kolem nepojízdného vozidla.

A právě ke zlepšení viditelnosti porouchaného vozidla se vztahuje i novinka, jakou bude zavádět Španělsko. Dá se však předpokládat, že pokud se osvědčí, mohou se na ni těšit i řidiči u nás. Jedná se o zařízení nahrazující použití výstražného trojúhelníku. Nově budou muset mít řidiči ve Španělsku v povinné výbavě speciální majáček, který umístí na střechu auta v případě poruchy nebo nehody, jak informuje server Udalosti247.cz.

muž na silnici iZdroj fotografie: Freepik

Ačkoliv by mělo toto zařízení zajistit lepší viditelnost nepojízdného auta, rozhodně nebude stát pár korun. Navíc je majáček schopný propojit se s asistenčním centrem a podávat informace o poloze vozidla. Stálé propojení s asistenčním centrem však bude řidiče stát další pravidelné poplatky navíc. Dá se tak předpokládat, že ani čeští řidiči nebudou z této novinky nadšení, a otázkou je, zda bude mít vůbec šanci u nás legislativně projít.

Jak se vám nadcházející změny zamlouvají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články