Je mu 25 let a umírá: Toto je rada mladého muže všem, kterým zbývá více času, než má on

Nikdo neví dne ani hodiny. Smrt si často nevybírá, ale většina lidí se tímto tématem nezabývá. Mladý muž poslal všem vzkaz, vezměte si ho k srdci.

mladý muž i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V uspěchané době, kdy většina lidí tráví život prací a sháněním obživy, má málokdo čas se zastavit a skutečně si uvědomit hloubku a smysl života. Většinou až ve chvílích, kdy přijde nemoc nebo vážné problémy, jsou lidé schopni podívat se na věci z jiného úhlu pohledu. Mladík, jemuž zbývá pár měsíců života, nabízí lidem pohled z perspektivy, která je nevyhnutelná.

Dali mu jen několik měsíců života

Rakovinu mu diagnostikovali příliš pozdě a není nic, co by pro něj lékaři ještě mohli udělat. Ocitl se tak tváří v tvář nevyhnutelné realitě. Před sebou má poslední měsíce svého života. Poté, co se s šokující zprávou trochu srovnal, začal přemýšlet úplně jiným způsobem. Hluboké úvahy ho pak vedly k sepsání krátké zprávy pro ty, kteří ještě budou žít.

„Jsem mladý, je mi 25 let. Mám vybranou kravatu do rakve. Už za pár měsíců ji využiji. Na svůj pohřeb. Nehodí se mi sice k obleku, ale je vhodná pro danou příležitost,“ začíná svou zprávu. Když se dozvěděl, jak málo času mu zbývá, věci se tak nějak protřídily. Zůstalo jen to opravdu nejdůležitější. „Uvědomil jsem si, že způsob, jakým jsem žil, neměl žádný smysl. Neudělal jsem nic, co by bylo důležité a zanechalo tu nějakou stopu.

Žijte smysluplný život, ať už to pro vás znamená cokoliv

„Tato zpráva je tak tím, co tu po mně zbude, a podělím se s vámi o poznatky, na které jsem v poslední době přišel… Především neztrácejte čas prací, kterou nemáte rádi. Je jasné, že v ní pak nemůžete uspět. Dobrou práci poznáte tak, že ji děláte s vášní, trpělivostí a odhodláním. Pak opravdu milujete to, co děláte. Také nemějte strach z toho, co si o vás druzí myslí. Vlastně z ničeho, protože strach oslabuje a paralyzuje.

parta přátel iZdroj fotografie: Freepik

„Dejte na svůj vnitřní hlas, i když budete před ostatními působit jako blázni. Přeberte zodpovědnost za své činy a věci, které se vám v životě dějí. Věnujte se vztahům, protože to je to nejdůležitější, co v životě máte. Přátelství budou vždy zdrojem lásky a síly, neberte je však jako samozřejmost. Najděte si nějaký oblíbený sport a snažte se tolik nepodléhat zlozvykům.“

„To, na co jsem přišel, je jednoduché: Člověk by měl z tohoto světa odcházet lepší, než na něj přišel, a měl by tu něco zanechat. Mějte smysluplný život a jděte si za tím bez ohledu na to, co za smysl života považujete. Můžete se pachtit zmítáni v nenadálých okolnostech, nebo si můžete hrát a vědět, že tady je možné všechno. Jsme tu jen na chvíli a pak naše jiskra zase zamíří do hlubokého černého vesmíru. Tak ten krátký záblesk nepromarněte. Přeji vám krásný život!“

Máte pocit, že žijete naplněný a smysluplný život, nebo byste něco změnili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články