Jaká bude letošní zima? Máme se bát tuhých mrazů, nebo nás naopak budou čekat mírnější teploty? Odborníci zveřejnili první odhad na základě svých modelů.
- ECMWF,
- UKMO,
- CFSv2.
Všechny tyto předpovědi říkají, jaké by mělo být počasí v nadcházejících třech měsících (prosinec-leden-únor). Taktéž ukazují obecně převládající vzorce počasí. Co nás tedy čeká a nemine? I kdyby byly modely zcela přesné, neznamená to, že by takové povětrnostní podmínky trvaly 3 měsíce v kuse. Ukazují, jak může počasí vypadat ze 40 až 60 % času.
Model ECMWF
Jedná se o nejspolehlivější model v kategorii dlouhého dosahu. V předpovědi podle tohoto modelu vidíme silný vysokotlaký systém v severním Pacifiku, typický pro La Ninu. Nízkotlaký systém je vyvinut nad Kanadou a proud se ohýbá mezi nimi. Vidíme také severní Atlantik v pozitivním režimu NAO, což znamená zesílený proud přes Britské ostrovy a Skandinávii.
Aljaška a západní Kanada budou s vysokou pravděpodobností chladnější než obvykle. Severní Amerika a Evropa mají vyšší než normální teploty, ale ne na vysokou hodnotu. Je pravděpodobné, že bude existovat ještě západnější dominantní scénář, tlakový model umožňuje přerušení průtoku a občasný chladný tok ze severu do Evropy, v závislosti na umístění atlantického vysokotlakého systému.
Jaké bude zimní počasí v Evropě?
Pokud bychom shrnuli poznatky všech zmíněných modelů pro předpovědi počasí, pak z nich vyplývá, že teploty v Evropě (a také na většině kontinentů) budou vyšší, než je průměr. To však neznamená, že nebudou studené fronty a chladnější dny.
Znamená to jen, že studené fronty a průniky chladnějšího vzduchu budou na kontinentu méně časté. Na pevnině se očekávají normální až vlhčí podmínky. Britské ostrovy a Skandinávie by mohly mít neklidnější zimu vzhledem k míření proudu.