První předpovědi na zimu 2020 podle meteorologů

Jaká bude letošní zima? Máme se bát tuhých mrazů, nebo nás naopak budou čekat mírnější teploty? Odborníci zveřejnili první odhad na základě svých modelů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zimní sezóna 2020/2021 bude pod vlivem silného cyklu La Nina, který se vynoří v tropickém Tichém oceánu. Změní vzory proudů nad Severní Amerikou a Tichým oceánem a rozšíří jeho dosah i do zbytku světa. Globální systém počasí je velmi složitý systém, dokonalá živá simulace teorie chaosu s mnoha velkými a malými měřítky klimatu. Tentokrát se podíváme na to, jak cyklus La Nina ovlivní celosvětové počasí.

Studený cyklus ENSO

ENSO je zkratka pro „El Niño Southern Oscillation“. Jedná se o oblast oceánu v tropickém Pacifiku, která střídá studenou a teplou fázi. Tropické pasáty (východní větry, které obíhají kolem Země poblíž rovníku) obvykle iniciují nebo zastavují určitou fázi, protože míchají povrch oceánu a mění oceánské proudy. Během vývoje fází ENSO obvykle pozorujeme globální posun v tlakových vzorcích, z nichž každá má jedinečný vliv na počasí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jaká bude letošní zima?

Hlavní oblasti ENSO

ENSO je rozdělena na několik oblastí. Hlavními oblastmi jsou 3 a 4 ,které pokrývají velkou část tropického Pacifiku. Většina výpočtů a diagnostiky je založena na kombinaci obou oblastí 3 a 4, proto hlavní oblast nazýváme „ENSO 3.4“ nebo „NINO 3.4“. Každá fáze ENSO má jiný vliv na tropické počasí a cirkulaci, a ovlivňuje tak počasí po celém světě odlišně.

iZdroj obrázku: PxHere
Překrásná louka se stromem

Specifická fáze (teplá/studená) se obvykle vyvíjí kolem pozdního léta a podzimu a může trvat až do příštího léta, nebo dokonce až dva roky! Studená fáze ENSO se nazývá La Nina a teplá fáze se nazývá El Nino.

Jaké je současná situace ENSO?

Současná analýza ukazuje anomálie teploty oceánu a nyní poměrně rozsáhlou oblast chladnější než obvykle v tropickém Pacifiku. Tam se La Nina vynořila z oceánu a do atmosféry. Vidíme, že hlavní ochlazování začalo v létě a mělo by pokračovat celou zimu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Analýza přináší první výsledky

Fáze La Nina dosáhne na svém vrcholu docela impozantní síly, ale očekává se, že začne slábnout na jaře 2021. Předpověď vývoje z NASA naznačuje podobný vzorec. Ukazuje teplotní anomálie v oblasti ENSO, s nejchladnější fází v listopadu a prosinci.

Předpověď počasí na zimu 2020/2021

Předpovědi vychází ze tří hlavních (a nejpoužívanějších) sezónních modelů:

  • ECMWF,
  • UKMO,
  • CFSv2.

Všechny tyto předpovědi říkají, jaké by mělo být počasí v nadcházejících třech měsících (prosinec-leden-únor). Taktéž ukazují obecně převládající vzorce počasí. Co nás tedy čeká a nemine? I kdyby byly modely zcela přesné, neznamená to, že by takové povětrnostní podmínky trvaly 3 měsíce v kuse. Ukazují, jak může počasí vypadat ze 40 až 60 % času.

Model ECMWF

Jedná se o nejspolehlivější model v kategorii dlouhého dosahu. V předpovědi podle tohoto modelu vidíme silný vysokotlaký systém v severním Pacifiku, typický pro La Ninu. Nízkotlaký systém je vyvinut nad Kanadou a proud se ohýbá mezi nimi. Vidíme také severní Atlantik v pozitivním režimu NAO, což znamená zesílený proud přes Britské ostrovy a Skandinávii.

iZdroj obrázku: PxHere
Těšíte se na zimní procházky?

Aljaška a západní Kanada budou s vysokou pravděpodobností chladnější než obvykle. Severní Amerika a Evropa mají vyšší než normální teploty, ale ne na vysokou hodnotu. Je pravděpodobné, že bude existovat ještě západnější dominantní scénář, tlakový model umožňuje přerušení průtoku a občasný chladný tok ze severu do Evropy, v závislosti na umístění atlantického vysokotlakého systému.

Jaké bude zimní počasí v Evropě?

Pokud bychom shrnuli poznatky všech zmíněných modelů pro předpovědi počasí, pak z nich vyplývá, že teploty v Evropě (a také na většině kontinentů) budou vyšší, než je průměr. To však neznamená, že nebudou studené fronty a chladnější dny.

iZdroj obrázku: PxHere
Zvěř se může těšit na klidnou zimu

Znamená to jen, že studené fronty a průniky chladnějšího vzduchu budou na kontinentu méně časté. Na pevnině se očekávají normální až vlhčí podmínky. Britské ostrovy a Skandinávie by mohly mít neklidnější zimu vzhledem k míření proudu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články