Ve správný čas na správném místě. Prodavač zachránil chlapce před jistou smrtí

Štěstí v neštěstí měl teprve pětiletý chlapec, kterému zaskočil bonbon. Jeho matka si nevěděla rady. Pohotový prodavač však věděl přesně, co je potřeba dělat.

chlapec v obchodě se sladkostmi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stát se to může opravdu každému a je dobré, pokud všichni vědí, jak se v podobné situaci zachovat. Může to znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Zatímco matka chlapce byla naprosto bezradná, mladý prodavač věděl, jak se postarat o dusícího se člověka. Celé drama natočila kamera umístěná před vchodem do obchodu a vy se můžete podívat na hrdinu, který malého chlapce zachránil.

Chlapec se začal dusit před jeho obchodem

Jmenuje se Yusuf Celik a pracuje jako prodavač v klenotnictví v tureckém Diyarbakiru. Nedávno však měl napilno, a to ne kvůli davům zákazníků. Kolem jeho obchodu procházela matka s několika dětmi. Teprve pětiletému chlapci však zrovna zaskočil bonbon a začal se jím dusit. Zatímco matka bezradně stála a nevěděla, co dělat, Yusuf vše viděl ode dveří obchodu a vydal se chlapci na pomoc.

Doslova jej matce vytrhl, přitáhl si ho a otočil jej zády k sobě. Ruce mu dal na břicho a provedl opakovaná stlačení. Chlapec byl lehký, a tak jej Yusuf téměř natřásal. Pro matku musela být tato půlminuta nejdelší v životě. Bonbon se totiž rozhodně nechtěl uvolnit hned napoprvé. Všichni tak pocítili velkou úlevu, když konečně viděli, jak bonbon z chlapcovy pusy vypadl na zem.

Yusuf sám si viditelně oddechl a dal malému chlapci pusu na hlavu. Matka mu děkovala za záchranu dítěte a on si utřel zpocené čelo. Dobře to dopadlo. A to z jediného důvodu. Přesně totiž věděl, co se v takové situaci má dělat. A co vy? Víte také, jak vypadá takzvaný Heimlichův hmat? Je to jednoduchá, ale velmi účinná technika, kterou můžete někomu zachránit život.

Jak provést Heimlichův hmat?

Dusící se člověk totiž velmi rychle přichází o kyslík a během několika minut u něj může dojít k bezvědomí. Pokud se tedy někdy dostanete do podobné situace, stoupněte si za dusícího se člověka a obejměte jej zezadu rukama. Jednu ruku dejte v pěst a umístěte ji postiženému do oblasti nadbřišku. Dlaní druhé ruky pěst překryjte a provádějte stlačení břicha směrem k sobě a nahoru.

To pomůže aktivovat bránici postiženého, která zase pomůže dostat uvízlé těleso z dýchacích cest. Pokud někomu zaskočí sousto, nejprve ho zkuste uvolnit silnými údery hranou ruky mezi lopatky. Pokud nepomůže pět silných úderů a postižený se stále dusí, přejděte k Heimlichově hmatu. Pokud nezabere ani ten a postižený začne omdlévat, musíte přivolat záchrannou službu a zahájit masáž srdce. Ve většině případů však Heimlichův hmat opravdu pomůže.

Jak jste si vy poradili v podobné situaci?

Zdroj: LoveThisPic
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články