Podle těchto 11 příznaků poznáte, že se blíží smrt. Zjistěte, jak pomoci svým blízkým, kteří umírají

Smrt není nikdy snadná. Cesta každého člověka je jedinečná, stejně tak i proces jeho léčení a odchodu z tohoto světa.


            
Smuteční rakev i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Ať už jste pečovatelé, již se starají o umírajícího blízkého, nebo člověk, který ví, že jeho čas na této zemi se chýlí ke konci kvůli nemoci nebo věku, naučte se, co očekávat, když se blíží přirozená smrt. Pomůže vám to lépe se připravit. Taktéž vám to může poskytnout čas na rozhodování, zajištění všech potřebných věcí a vyřízení všeho, co je třeba. Někteří tvrdí, že díky připravenosti na smrt může být odchod z toho světa i přes velkou bolest krásný. Odbornice Carissa Stephens uvádí 11 příznaků, podle nichž poznáte, že se odchod blíží.

11 situací, jež předpovídají smrt

Více spánku

Několik měsíců před koncem života může umírající člověk začít spát mnohem více než obvykle. Jak se blíží smrt, metabolismus těla klesá a bez stálého přirozeného přísunu energie snadno zvítězí únava. Proto je nejlepší nechat umírajícího spát a pomoci mu najít pohodlná místa k odpočinku.

Méně jídla a pití

S přibývajícím věkem se energetické potřeby člověka snižují. Protože k provádění každodenních úkolů nepotřebuje tolik energie, jídlo a pití se v tu chvíli zdají být méně potřebné. Několik dní před smrtí může umírající úplně přestat jíst nebo pít. Hydratace je však důležitá, proto nabízejte alespoň kostky ledu. Namočte žínku studenou vodou a použijte ji k namočení rtů. Když totiž člověk přestane pít úplně, je třeba pokožku kolem rtů alespoň zvlhčovat balzámem na rty.

Vyhledávání samoty

Umírající lidé často tíhnou k samotě a vyhýbají se aktivitám s lidmi, které milují. Je třeba si uvědomit, že stahování se do ústraní neznamená, že váš milovaný nemá rád společnost svých blízkých. Umírajícího navštivte tehdy, když se cítí dobře a má o společnost zájem. Někteří lidé totiž nechtějí, aby je ostatní viděli umírat, proto se snaží o izolaci.

starší pacientka v nemocniční posteli iZdroj fotografie: Depositphotos

Změna životních funkcí

Těsně před smrtí klesá krevní tlak. Změny v dýchání se stávají zřetelnějšími a srdeční tep se znepravidelňuje a je obtížně detekovatelný. S poklesem krevního tlaku přestanou fungovat i ledviny, proto často dochází ke zbarvení moči do hněda, až rezava. Tyto změny naštěstí nejsou bolestivé.

Změna vyprazdňování

Vzhledem k tomu, že umírající člověk sní méně jídla a vypije méně tekutin, může být stolice nepravidelná. Stejně tak i močení přichází vzácněji. Po úplném zastavení příjmu potravy nemusí dotyčný toaletu použít vůbec. Jedná se o přirozený proces, takže není třeba se strachovat, když k vyprazdňování vůbec nedochází.

Snížení tělesné teploty

Krevní oběh se v posledních dnech života stahuje dovnitř k životně důležitým orgánům. To znamená, že je snížen v místech, jako jsou ruce a nohy. To může vést k tomu, že pokožka končetin je na dotek chladná a bledá. Snížený krevní oběh nakonec způsobí, že se kůže zbarví do modrofialových fleků.

Ochabující svalstvo

V posledních dnech před smrtí mohou svaly velmi ochabnout. Jednoduché úkony, jako je zvednutí sklenice vody nebo převrácení se v posteli, se stávají obtížnými. V tomto případě je třeba umírajícímu vše ulehčit, takže například umístit nádobu s pitím blízko jeho úst, použít brčko, aby se mohl snadněji napít.

Muž v nemocnici iZdroj fotografie: Depositphotos

Potíže s dýcháním

Tento proces je pro mnoho lidí alarmujícím znamením. Výkyvy dýchání mohou zahrnovat změny, jako náhlé lapání po dechu nebo dlouhé časové intervaly mezi nádechy. I když se vám namáhavé dýchání u umírajícího člověka může zdát bolestivé nebo problematické, dotyčný si pravděpodobně ani neuvědomuje, co se děje.

Pomatená mysl

Mozek zůstává během fáze umírání velmi aktivní. Není však neobvyklé, že člověk, který umírá, má chvíle zmatku nebo nesoudržnosti. Někteří lidé se mohou stát neklidnými a agresivními, pokud nevědí, kde jsou nebo co se děje. V tomto případě je třeba zachovat klid a mluvit potichu. Ujistěte dotyčného, že jste tam, abyste se o něj postarali.

dědeček v nemocnici iZdroj fotografie: Depositphotos

Bolest

Čím blíže je člověk ke smrti, tím větší bolest pravděpodobně zažívá. Umírající člověk často vykazuje známky toho, že jej něco bolí. Tomu nasvědčují jeho grimasy, cukání, sténání nebo mračení. Většinu takové bolesti lze léčit. Umírající lidé mohou přestat polykat, takže k podání léků proti bolesti je nutné použít intravenózní cestu.

Halucinace

Možná jste slyšeli o umírajících lidech, kteří říkali, že v posledních dnech vidí své zemřelé blízké. Výjimečné nejsou ani halucinace a vize jiných míst nebo lidí. I když to může být nepříjemné, nesnažte se svého milovaného přesvědčovat o tom, že to, co vidí, není opravdové. Dohadování se o tom, co je skutečné a co ne, způsobí pouze zmatek a frustraci.

Sdílená videa o tomto tématu

O tomto tématu ví hodně Julie McFadden, která pracuje jako ošetřovatelka v hospicu. Denně se tedy setkává se smrtí. Tato mladá žena nahrává videa, v nichž sdílí různé těžké situace, jež při své práci zažívá. Má však i druhé zaměstnání, při němž naopak pomáhá při zrození života. Jak sama říká, v obou těchto situacích vidí jakousi krásu.

@hospicenursejulie Hospice education. Symptoms of actively dying #hospicenursejulie #hospice #nurse #medical #hospice #learnontiktok #nursing #death #dying #taboo ♬ Metamorphosis (Longer Version) v2 – Danilo Stankovic

Jak byste byli nápomocni svému bližnímu v jeho posledních dnech?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články