Které prarodiče mají děti raději – ty z otcovy, nebo matčiny strany? Vědci přišli se zajímavým zjištěním

Mít v životě babičku a dědečka je velká výhra. Vědci nyní odhalili, zda mají vnoučata raději prarodiče z otcovy, či matčiny strany.

Prarodiče s vnoučaty i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Rodinná pouta jsou jiná v každé rodině. Když do ní vstoupí dítě, obrátí se život vzhůru nohama nejen rodičům, kteří mu musí (a chtějí) dát maximum svého času, lásky a péče, ale také dalším blízkým příslušníkům. Velmi významnou roli často hrají prarodiče. Zajímavá studie nyní ukázala, zda mají ratolesti obecně lepší vztah s prarodiči z matčiny, či otcovy strany.

Prarodiče mají čas a trpělivost

Výzkum započal již v roce 1989 v americkém státě Iowa a čítal celkem 451 domácností, uvádí web OUP. Výsledky zkoumání byly velmi překvapivé. Vyplynulo, že obecně mají pravnoučata bližší vztah s rodiči své matky. „Mé děti tíhnou k mým rodičům, ale pravdou je, že jsme u nich odmalička trávili více času než s rodiči manžela,“ napsala nám i svou zkušenost paní Monika K. z Chrudimi. A já sama mohu tento vzorec jedině potvrdit.

Prarodiče zdaleka nemají jen hlídací úlohu, i když i ta je po nástupu matky zpět do zaměstnání nesmírně důležitá, jsou-li babička a dědeček již důchodového věku. Prarodiče zpravidla mají více času věnovat se svým vnoučatům, formovat jejich osobnost pomocí vlastních příběhů a životních zkušeností a v neposlední řadě mají i více trpělivosti, která je ve výchově podstatná. Web ProŽeny rovněž upozorňuje na fakt, že vnoučata tráví s prarodiči velmi ráda čas i proto, že je rozmazlují a často jim dovolují věci, které rodiče rázně zamítají.

Hvězdy mají jasno

Tato studie nicméně není aplikovatelná na všechny země světa. V některých kulturách má muž za úkol starat se o své rodiče a často tam žije i s manželkou a dětmi. Každá rodina je zcela specifická a panují v ní různé vztahy a míra harmonie. Podstatnou roli ve vztahu vnoučat a prarodičů hraje také vzdálenost jejich bydliště a ochota trávit spolu čas.

Tři generace žen v rodině iZdroj fotografie: Piqsels
Výzkum prokázal, že rodiče matky jsou populárnější.

Věděli jste, že i vaše znamení zvěrokruhu značně napoví, jaký prarodič jste? Více se tomuto tématu věnoval DámskýDeník již dříve.

Jaká je situace ve vaší rodině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články