Ceny rostou, zvyšování mezd zaostává. Reálná mzda tak bude ještě klesat. V některých oborech se však snaží nalákat zaměstnance na vysoké náborové příspěvky.
Většina lidí pociťuje zdražování na vlastních peněženkách. Inflace ukrajuje všem z jejich reálných příjmů a ani v následujícím období si zaměstnanci příliš nepolepší. Lépe by na tom však mohli být učitelé, kterým stát přislíbil valorizaci mezd a kraje je lákají na tučné náborové příspěvky. Brzy budou silné ročníky starších učitelů odcházet do důchodu, zda se podaří tento výpadek nahradit a udržet ve školství i mladé absolventy, se teprve uvidí.
Kupní síla za poslední dva roky klesla o 11 %
„Tlak na růst mezd není nijak výrazný a jinak tomu nebude zřejmě ani ve druhé polovině letošního roku. Celkově i reálné mzdy letos nejspíš poklesnou o další 2,5 procenta, a tak kupní síla průměrného zaměstnance za poslední dva roky propadne o zhruba jedenáct procent,“ vyjádřil pro iDNES.cz svá budoucí očekávání ekonom Petr Dufek.
Pokles reálných mezd se dotknul zaměstnanců ve všech odvětvích a zatím se neočekává v tomto směru zlepšení. Některé skupiny zaměstnanců si však i přesto mohou polepšit. Zoufalý nedostatek učitelů totiž donutil některé kraje, aby učinily učitelům opravdu lákavou nabídku. S nedostatkem učitelů se některé regiony potýkají dlouhodobě, navíc se během pár let chystá do důchodu velké množství učitelů ze silných ročníků.
Už teď panuje obava o to, kdo tyto odcházející pedagogy nahradí. Mladí učitelé často po studiích zůstávají ve velkých městech nebo se přesouvají do soukromého sektoru za vyššími platy. Situaci tak nechtějí podcenit ani kraje, ani vláda. Jako jediným ze státních zaměstnanců jim byla vládou schválena pravidelná valorizace mezd na 130 % průměrné mzdy.
Za tříletý závazek nabízí některé kraje statisíce
Reálně se však učitelé na 130 % průměrně mzdy nedostanou. „Garance se netýká 130 procent v aktuálním momentu, přestože bychom si to mnozí přáli. Garance je formulována jinak. Přesto to znamená, že učitelé budou jedinou skupinou zaměstnanců placených státem, kterým nominálně plat vzroste – v průměru o nějaké 3 000 korun,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál ministr školství Mikuláš Bek.
Kraje zase přispěchaly s nabídkou velkorysých nástupních bonusů. V Ústeckém kraji může nastupující středoškolský učitel dostat náborový příspěvek až 200 000 Kč. V Karlovarském kraji dokonce až 400 000 Kč. Poptáváni jsou především učitelé pro předměty matematika, fyzika, chemie či informatika, kterých je dlouhodobý nedostatek, jak píše Deník.cz. Učitelé se pak zpravidla musí zavázat k pracovnímu úvazku v trvání minimálně tři roky.
Naopak skupina, na kterou zdražování dopadá asi nejvíce, tedy důchodci, si o mnoho nepolepší. Jak jsme nedávno psali na DámskémDeníku, důchody se zvednou jen těm skutečně nejchudším, a to jen o pár stokorun. Obzvlášť vdovy a vdovci v důchodovém věku budou tak mít problém ze svých příjmů pokrýt základní výdaje na bydlení a energie.