Extrémní zdražování tvrdě dopadlo na seniory, ale expremiéra, který je označován za nejbohatšího důchodce Česka, to moc trápit nemusí

Někdejší předseda vládního kabinetu byl svého času nejlépe placeným Čechem v Bruselu. Měl pobírat měsíčně půlmilionovou mzdu a dostává štědrou doživotní rentu.

Expremiér Vladimír Špidla i Zdroj fotografie: Richter Frank-Jurgen / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0
                   

Většina lidí nemá po odchodu do starobního důchodu na růžích ustláno. Penze pokryje jen nejnutnější náklady a výdaje za jídlo a léky. Že by si mohli vyskakovat a pravidelně vyrážet na zahraniční dovolené nebo si pořídit luxusnější věci, se nedá ani pomyslet. Existují ale výjimky. V České republice je podle dat České správy sociálního zabezpečení 51 seniorů, kteří mají důchod vyšší než 70 tisíc korun měsíčně. K nejbohatším patří i bývalý premiér Vladimír Špidla.

Byl ministrem, premiérem i eurokomisařem

Někdejší sociálnědemokratický předseda vlády, který v dubnu oslavil 72. narozeniny, je označovaný za nejbohatšího důchodce České republiky. Jeho penze se totiž zejména díky lukrativním postům, jež vykonával během svého profesního života, vyšplhala do závratných výšin. Přesněji řečeno pobírá měsíčně více než sto tisíc korun. Vyjma toho, že byl premiérem a šéfem ČSSD, působil totiž během své kariéry také jako ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér, poslanec a zejména eurokomisař.

Svého času byl nejlépe placeným Čechem v Bruselu. Pět let byl totiž eurokomisařem, jehož mzda činila podle iDnes půl milionu korun a evropské daňové poplatníky vyšla dohromady na 30 milionů korun. Získal i doživotní penzi 106 tisíc korun měsíčně. „Ty peníze dostáváte za to, že nemůžete prakticky nic dělat. Komisaři získají znalost, která je mimořádně významná, a komise se snaží vytvořit podmínky, aby je nic nenutilo k tomu tuto znalost zneužít,“ komentoval v rozhovoru pro server přiměřenost částky Špidla.

Průměrný důchod překročil 19 tisíc

Záměrem Bruselu je zajistit, aby eurokomisaři svou odbornost používali ve prospěch veřejného blaha. O přetavení znalostí z evropských vod se po svém návratu snažil Špidla i v tuzemsku. V senátních volbách v roce 2010 ale neuspěl. O čtyři roky později se stal šéfem poradců tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. V předloňských volbách do sněmovny se ucházel o přízeň voličů na pražské kandidátce ČSSD, ale strana se do dolní parlamentní komory vůbec nedostala. Neslavně skončil i jeho loňský opětovný pokus získat post senátora.

S tím, jak vyžije v době drtivé inflace a obrovského nárůstu spotřebitelských cen, si tak Špidla nemusí dělat těžkou hlavu. Složitější je to pro většinu důchodců. Průměrná penze loni činila 18 061 korun a letos s lednovou valorizací vyskočila na 19 438 korun. Na průměrný důchod ale dlouhodobě reálně nedosáhne asi milion ze zhruba 2,4 milionu starobních penzistů. Červnová mimořádná valorizace už bude podle kontroverzního nového schématu. Mírně si polepší jen ti nejchudší senioři.

Co si myslíte o výši důchodů českých seniorů?

Zdroj: Život, iDnes
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články