Podvodníci se pokusili podvést nesprávnou babičku. Neměli tušení, čím se celý život živila, a tvrdě narazili

Když jí podvodníci zavolali, mysleli si, jak vhodnou oběť si vybrali. Střet s její minulostí jim udělal pořádnou čáru přes rozpočet.

i Zdroj fotografie: Depositphoto
                   

Podvodníci v nejrůznějších odvětvích se čím dál tím více zaměřují na bezbranné seniory. Ať už jde o akce, kde jim vnucují nepotřebné a předražené výrobky, nebo o podvodné telefonáty a dopisy, vždy spoléhají na jediné. Že je starší generace bezbranná, nemá žádné zkušenosti s těmito praktikami a nechá se snadno ovlivnit. U této babičky však tvrdě narazili.

Vážná dopravní nehoda

Příběh své maminky Vladěnky nám poslala její dcera Jitka K., která je náležitě pyšná na to, jak její maminka s podvodníky zatočila. Vše začalo v deset hodin ráno běžného všedního dne, kdy paní Vladěna obdržela telefonát z neznámého čísla. Mužský hlas důchodkyni oznámil, že se stal její vnuk účastníkem vážné dopravní nehody, za kterou nese plnou zodpovědnost. To by jej mohlo stát tři až pět let za mřížemi.

Muž následně dodal, že dvě stě tisíc korun by mohlo stačit na to, aby se vše urovnalo bez přítomnosti státních orgánů. Celou částku si měl vyzvednout poslíček, který se měl dostavit na místo Vladěnčina bydliště. Ta neznámému v telefonu však oznámila, že takovou částku nemá v žádném případě doma a musí pro peníze do banky. Podvodníci tak souhlasili s tím, že pod podmínkou mlčenlivosti babičku zavezou vlastním autem do zmíněné banky.

Major v důchodu

Na místě jim však oznámila, že zapomněla PIN od své kreditní karty a že má potřebnou kombinaci číslic napsanou na papírku na své chatě, kde bude potřeba zajet. Cestou z chaty však držela v ruce tašky s cibulí a bramborami. Řidiči řekla, že nechce jít s takovým nákladem do banky, a tak se nejprve potřebuje stavit doma. Tam už na ně čekala velmi dobře informovaná policejní hlídka. Celá skupina podvodníků se velmi divila, co se to vlastně stalo.

Vějíř z bankovek iZdroj fotografie: Depositphotos

Důchodkyně Vladěna jim na vysvětlenou pouze oznámila, že žádného vnuka nemá. Zato je bývalou příslušnicí Policie České republiky s hodností majora. Díky svému bývalému povolání a informovanosti tak neskončila jako jiná důchodkyně, o které jsme psali na webu DámskýDeník. Všichni podvodníci mají své osvědčené finty, jak ze seniorů vytáhnout co nejvíce peníze.

Důvěra a emoce

Web Novinky píše, že podvodníci zakládají svůj úspěch na důvěryhodnosti. Nejčastěji se tak vydávají za bankéře či policisty. Dokonce si umí také perfektně osvojit, jak sehrát fiktivní rozhovor z takové pozice. Dalším fíglem jsou emoce. Zloději se snaží zapůsobit na city. Vyvolat v lidech strach, nebo naopak touhu po něčem. V neposlední řadě jsou zde podvodné telefonáty, e-maily a SMS zprávy.

Policie České republiky sestavila seznam bodů, které jsou základem pro to, abyste neskočili na špek osobám se špatnými úmysly. Základním pravidlem je nedůvěřovat cizím lidem a v žádném případě si je nepouštět k sobě domů. Dále si totožnost pracovníků nejrůznějších služeb poctivě ověřovat jejich průkazy. V neposlední řadě také například nepodléhat vidině zbohatnutí a nejprve se nad obdrženou zprávou racionálně zamyslet.

Jak se vy chráníte proti podvodníkům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články